overfm.gr | La Liga | Η Εσπανιόλ σπρώχνει στην Σεγκούντα Ντιβιζιόν την Έλτσε

Η Εσπανιόλ χτύπησε στις καθυστερήσεις και κέρδισε την Έλτσε με 1-0 στο «Μανουέλ Μαρτίνεθ Βαλέρο» και την σπρώχνει προς τον υποβιβασμό.

Χάρη σε γκολ του Νταρντερ στις καθυστερήσεις η Εσπανιόλ πέτυχε μεγάλη και σημαντική νίκη επί της ουραγού Έλτσε με 1-0 μέσα στο «Μανουέλ Μαρτίνεθ Βαλέρο» και ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη.

Ανοιχτό και μοιρασμένο το ματς στο πρώτο μέρος με φάσεις εκατέρωθεν. Στο 3′ απείλησαν οι «Καταλανοί» μετά από γλίστρημα του Μαγκαγιάν ο Πουάδο πλάσαρε άστοχα ενώ στο 9′ ο Μπρέιθγουειτ σούταρε και ο Μπάντια απέκρουσε. Τα ηνία ανέλαβαν μετά οι γηπεδούχοι που στο 11′ απείλησαν με κεφαλιά του Μασκαρέλ που απέκρουσε ο Μπαντία ενώ ο Πόνσε στο αμέσως επόμενο λεπτό αστόχησε από καλή θέση. Στο 13′ ο Ρόκο έσωσε στην γραμμή το σουτ του Ντένις ενώ στο 35′ ακυρώθηκε γκολ του Καρμόνα.

Ο τελευταίος άφησε την Έλτσε με δέκα παίκτες αφού στο 81′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και η Εσπανιόλ το εκμεταλλεύτηκε αυτό καθώς στο 92′ ο Ναρντέρ με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 0-1 χαρίζοντας την μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

ΕΛΤΣΕ: Μπαντία, Ρόκο, Μαγκαγιάν (46’ Μπιγάς), Παλάσιος, Κλερκ, Καρμόνα, Φιδέλ (87’ Χοσάν), Ομάρ Μασκαρέλ, Γκουμπάου (90’ Βερδού), Πόνσε (75’ Εντεκά), Μπογέ

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Πατσέκο, Ολιβάν (76’ Εσπόσιτο), Γκόμεθ, Χιλ (85’ Μελαμέδ), Νταρντέρ, Σάντσεθ (64’ Πιέρ Γκάμπριελ), Βινίσιους, Γκραγκέρα, Ντένις Σουάρεθ (76’ Σίμο), Πουάδο (64’ Αλέις Βιδάλ), Μπρέθγουεϊτ