overfm.gr | Γεωργίου | Η ελπίδα, απλά, από το Βελιγράδι!

Ο Σωτήρης Γεωργίου σχολιάζει την νίκη του ΠΑΟ στη Σερβία

Ο Παναθηναϊκός μετά το σοκ με τον Άρη για την Α1 έψαχνε μια νέα αρχή και την βρήκε στο Βελιγράδι μαζί με τον αέρα του πρώτου του διπλού και ροζ φύλλου. Δεν σκότωσε κανένα θηρίο ο ΠΑΟ ασφαλώς καθώς θεωρούσα ευκαιρία για διπλό το ματς αυτό μιας και οι Σέρβοι έχουν αλλάξει προπονητή και έχουν πολλούς παίκτες και νέους και άρα δεν έχουν ακόμα χημεία. Όμως δεν παύει να είναι ένα σημαντικό διπλό για τους πράσινους σε μια δύσκολη έδρα λόγω κόσμου με μια σκληρή ομάδα από την οποία πέρσι είχε διασυρθεί!

Ο Παναθηναϊκός μάλιστα πήρε το διπλό με ..απόδραση όπως λέμε από μια τόσο σκληρή έδρα σε ένα κλειστό ματς αναμενόμενα που από νωρίς έδειχνε θρίλερ. Και έχει σημασία ότι γύρισε το ματς από 73-68 στο 38′ με την εμπειρία και τη… φανέλα να παίζει το ρόλο της. Όλα αυτά λίγες μέρες μετά το σοκ με τον Άρη στην Α1. Πάντως δεν πρέπει να πανηγυρίζει ακόμα καθώς τα προβλήματα παραμένουν. Ουσιαστικά πάλι είναι στους 70-75π και αυτοί δεν αρκούν για να πας μπροστά. Επειδή παίζει άμυνα αρκούν για να είσαι ανταγωνιστικός και να πάρεις κάποια ματς. Αλίμονο αν στον ΠΑΟ θεωρήσουν ότι λύθηκαν τα προβλήματα . Άλλωστε το ματς ήταν θρίλερ και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Μια από αυτές ίσως ήταν και το 5ο φάουλ του Μποχωρίδη στα 4′ που έδωσε το δικαίωμα στον Ράντονιτς απέναντι στην πρώην του ομάδα να παίξει με σωστή πεντάδα στην τελευταία στροφή με Λι, Πονίτκα, Γκριγκόνις, Γκουντάιτις, Ουίλιμας δηλ.  Άλλωστε το κλέψιμο του Πονίτκα στα 25′ ήταν αυτό που καθάρισε ουσιαστικά το ματς. Νωρίτερα μέτρησε πολύ ένα μεγάλο τρίποντο του Γκριγκόνις για το 68-66 αλλά και το γκολ φάουλ του Γκουντάιτις για το 73-71. Πάντως ο Ράντονιτς πιστώνεται ότι στο πρώτο μέρος έβαλε μαζί Άντριους-Γκριγκόνις και με 17π οι δύο τους (αν και ο Αμερικανός έμεινε άποντος στο β’) οδήγησαν τον ΠΑΟ σε καλή συγκομιδή με 42π(38-42ημ).

Ο ΠΑΟ βέβαια καθάρισε με το 2-9 στα τελευταία δύο λεπτά αν και πήγε να ..αυτοκτονήσει χάνοντας και αμυντικά ριμπάουντς στο φινάλε. Αλλά είπαμε, θρίλερ θα ήταν και ήταν. Πολλά πχ κρίθηκαν και από την μια χαμένη βολή του Μπέντιλ στα 6”ειδάλλως μπορεί κάλλιστα να είχαμε παράταση. Όπως και να έχει ο ΠΑΟ χωρίς να ενθουσιάσει πήρε ένα σημαντικό διπλό βασικά για το επίπεδό του και όχι για κάτι παραπάνω. Και κέρδισε με 17 λάθη και μόλις 6/15τρ. Παραμένει κοινώς το πρόβλημα εκεί. Ενώ δέχθηκε  πολλούς πόντους στο ζωγραφιστό .Ο Αστέρας  δεν έχει καλούς ξένους και είναι προβληματικόςεπιθετικά γι αυτό και μόλις 6/22τρ. Βέβαια με Νέντοβιτς ,Βιλντόζα, θα αλλάξει εικόνα αν και με τόσα νέα πρόσωπα, γερασμένους πολλούς παίκτες και με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά ή χαρακτήρες, δεν ξέρω πως θα κάνει χωριό. Τα ματς με Μονακό και Μακάμπι θα δείξουν αν υπάρχει σοβαρή βελτίωση στον ΠΑΟ που συνεχίζει και επιβάλλεται να ψάχνει και ένα 4αρι.