overfm.gr | Ελλάδα | Η Ελλαδάρα στα τελικά στην Ασία χάρη σε αμυνάρα του Λαρεντζάκη

Χάρη σε φοβερή άμυνα του Λαρεντζάκη ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος του αγώνα η Ελλάδα επικράτησε του Βελγίου στο Μονς με 72-70 και πήρε την πρόκριση για τα τελικά του Μουντομπάσκετ.

Ελλαδάρα από ατσάλι κατάφερε να προκριθεί στα τελικά του Μουντομπάσκετ. Η επίσημη αγαπημένη επικράτησε του Βελγιου με 72-70 στο Μονς χάρη σε φοβερή αμυνάρα του Λαρεντζάκη ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος του ματς κερδίζοντας επιθετικό φάουλ και θα δώσει το παρών στα γήπεδα της Ιαπωνίας, της Ινδονησίας και των Φιλιππινών του χρόνου στο Παγκόσμιο. Βέβαια σε αυτό βοήθησε και η νίκη της Σερβίας επί της Τουρκίας νωρίτερα. Κορυφαίος για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν ο Λαρεντζάκης με 20 πόντους ενώ από τους ηττημένους ο Ομποασάν με 30 που δεν ήταν αρκετοί.

Η καλή άμυνα των Ελλήνων επέτρεψε να πάρει προβάδισμα με 9-5 στο 3′. Όμως οι Βέλγοι με τους Ομποασάν και Μπάκο με σερί 10-0 έβαλαν μπροστά τους γηπεδούχους με 15-9. Με σερί 4-10 οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 19-19 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου καθώς το καλάθι του Ομποασάν ήταν εκπρόθεσμο.

Οι Γόντικας και Λαρεντζάκης έβαλαν μπροστά την εθνική μας με 24-20 στις αρχές της δεύτερης περιόδου αλλά το Βέλγιο ισοφάρισε σε 28-28. Με αιχμή του δόρατος τον Ομποασάν που έκανε μεγάλη ζημιά στους Έλληνες φτάνοντας τους 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο , το Βέλγιο πέρασε μπροστά σε 34-29 με τον Καλάθη να σκοράρει με απίθανο μπάζερ μπίτερ για το 34-31 του ημιχρόνου.

Με τους χειρότερους οιωνούς ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο καθώς ο Μποχωρίδης πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια καθώς δέχτηκε αντιαθλητικό φάουλ (στο πρώτο δεκάλεπτο δέχτηκε τεχνική ποινή) . Παρόλα αυτά η εθνική μας έκανε 8-0 σερί και προηγήθηκε με 43-41. Στην εξίσωση δεν άργησε να μπει και ο Λαρεντζάκης που με συνεχόμενα τρίποντα έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +7 (47-54) στο 26′ με τους Βέλγους να κάνουν ένα 5-0 σερί και να μειώνουν σε 52-54. Παπανικολάου και Καλαϊτζάκης μας έβαλαν μπροστά με 58-52, ενώ ο Ταμπού μείωσε σε 55-58 με τρίποντο στη λήξη του δεκαλέπτου, στο οποίο η ομάδα του Ιτούδη σκόραρε 27 πόντους!

Ο Παπανικολάου με τρίποντο στις αρχές της τέταρτης περιόδου έδωσε αέρα πεντε πόντων (58-63) στο 33′ πριν ο… συνήθης ύποπτος Ομπασοάν μειώσει σε 63-66 με καλάθι και φάουλ. Στην συνέχεια το ματς απέκτησε ρυθμό γκραν γκινιόλ με τους Έλληνες να διατηρούν το προβάδισμα έστω και με βραχεία κεφαλή. Με το σκορ στο 70-71 η Ελλάδα αστόχησε σε τρίποντο με τον Λούντζη και οι Βέλγοι υπέπεσαν σε επιθετικό φάουλ ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος πάνω στον Λαρεντζάκη με τον Λούντζη με 1/2 βολές να διαμορφώνει το τελικό 70-72 και να στέλνει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στα τελικά του Μουντομπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 34-31, 55-58, 70-72