overfm.gr | La Liga | Η εκδίκηση της Γιουνάιτεντ ήρθε στο Λιγκ Καπ κόντρα στην Άστον Βίλα

Τέσσερις μέρες μετά την ήττα της από την Άστον Βίλα με 3-1 στο «Βίλα Παρκ» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ΄πήρε μια άτυπη ρεβάνς κερδίζοντας την με 4-2 στο «Ολντ Τράφορντ» για το Λιγκ Καπ.

Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο. Και αν η Άστον Βίλα νίκησε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 3-1 στο «Βίλα Παρκ» την περασμένη Κυριακή για την Πρέμιερ Λιγκ, απόψε οι «μπέμπηδες» πήραν ρεβάνς κερδίζοντας με 4-2 στο «Ολντ Τράφορντ» και παίρνοντας την πρόκριση για τους 16 του Λιγκ Καπ.

Στο 18ο λεπτό ακυρώθηκε το γκολ του Ράσφορντ για οφσάιντ, ενώ στο 24’ το σουτ του Νταλότ κόντραρε και πέρασε ελάχιστα έξω και στο 30’ ο ΜακΤόμινεϊ έσωσε στη γραμμή μετά από προσπάθεια του Ντόουγκλας Λουίζ.

Έτσι στο 48′ οι «χωριάτες» έκλεψαν την μπάλα και με τον Ράμσεϊ να πασάρει καθετα στον Γουότκιννς που νίκησε στο τετ α τετ τον Ντουμπράβκα κάνοντας το 0-1 και παγώνοντας το «Θέατρο των ονείρων». Η χαρά τους κράτησε μόλις λίγα λεπτά καθώς με την σέντρα ο Φερναντες έκανε την πάσα για τον Μαρσιάλ που από κοντά πλάσαρε και ισοφάρισε σε 1-1.

Νέα ψυχρολουσία για τους «κόκκινους διαβόλους» στο 61′ καθώς ο Γιανγκ έκανε την σέντρα ο Μπέιλι επιασε την κεφαλια και ο Νταλότ με αυτογκόλ έκανε το 1-2 με την ομάδα του Μπερμπιγχαμ να ξαναπαίρνει το προβάδισμα. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν δοκαρι με τον Ράσφορντ αλλά στο 67′ ο ίδιος εκμεταλλεύτηκε διαδοχικά λάθη στην άμυνα της Βίλα και από κοντά πλάσαρε για το 2-2 παίρνοντας το αίμα του πίσω για πριν.

Στο 76’ ο Όλσεν έσωσε μετά από σουτ του Φερνάντες και στο 76’ είπε όχι και σε κεφαλιά του Μαγκουάιρ ενώ στην επαναφορά ο Φερνάντες αστόχησε από κοντά. Ο πρώτος δυο λεπτά αργότερα αποδείχθηκε μοιραίος με τον Γκαρνάτσο να κλέβει να δίνει στον Φερνάντες και από το ύψος του πέναλτι έκανε το 3-2 με την Γιουνάιτεντ να παίρνει για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ.

Δεύτερο δοκάρι για τους γηπεδούχους στο 89′ με τον ΜακΤόμινεϊ και στο 91′ πήρε το αίμα του πίσω καθώς σκόραρε με πλασέ και έκανε το 4-2 σφραγίζοντας την πρόκριση για την ομάδα του.

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ(Έρικ Τεν Χάαγκ): Ντουμπράβκα, Λίντελεφ (87’ Μαρτίνες), Μαλάσια, Μαγκουάιρ, Νταλότ, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ (62’ Έρικσεν), Φαν ντε Μπέικ (62’ Γκαρνάτσο), Φερνάντες, Ράσφορντ (82’ Κασμίρο), Μαρσιάλ (62’ Ελάνγκα)

ΒΙΛΑ(Ουνάι Έμερι): Όλσεν, Κονσά (59’ Μινγκς), Γιανγκ (74’ Κας), Τσέιμπερς, Αουγκούστινσον (80’ Ντιν), Καμαρά, Ντόουγκλας Λουίζ, ΜακΓκίν, Ράμσεϊ (59’ Μπουενδιά), Γουότκινς, Ινγκς (59’ Μπέιλι)