overfm.gr | La Liga | Η απόδραση των …10 για την Μπαρτσελόνα στην Παμπλόνα

Μεγάλη και σημαντική νίκη πέτυχε η Μπαρτσελόνα στο «Ελ Σαδάρ» επί της Οσασούνα με 2-1 και διατηρήθηκε στην κορυφή.

Τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε η Μπαρτσελόνα επί της Οσασούνα στο «Ελ Σαδάρ» με 2-1 ενώ έπαιζε με 10 από το 31′ λόγω αποβολής του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Οι «μπλαουγκρανα» με αυτήν την νίκη διατηρήθηκαν στην κορυφή και μάλιστα απέχουν πέντε βαθμούς από την Ρεάλ Μαδρίτης που έχει ένα ματς λιγότερο.

Μόλις στο 6′ η ομάδα από την Παμπλόνα σόκαρε την «Μπάρτσα» έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Νταβίντ Γκαρσία έκανε το 1-0 ενώ απεκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα στο 31′ όταν ο Λεβαντόφσκι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παρόλα αυτά η ομάδα του Τσάβι βγήκε μπροστά και αφού της ακυρώθηκε γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Τόρες στο 48′ ισοφάρισε σε 1-1 με σουτ του Πέδρι μέσα από την περιοχή. Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους να ανακτήσουν το προβάδισμα όταν στο 69′ ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε σέντρα σουτ του Άβιλα.

Και εν τέλει στο 85′ ο Ντε Γιονγκ έκανε βαθιά μπαλιά για τον Ραφίνια που με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έκανε το 1-2 για τους «Καταλανούς» που πήραν μια μεγάλη και ανέλπιστη έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι νίκη.

ΟΣΑΣΟΥΝΑ(Γιαγκόμπα Αρασάτε): Αϊτόρ Φερνάντεθ, Χουάν Κρουθ, Νταβίντ Γκαρσία, Ουνάι Γκαρσία, Νάτσο Βιδάλ, Μόι Γκόμεθ (84’ Μπάρχα), Τορό (58’ Κίκε Γκαρσία), Ρουμπέν Γκαρσία (74’ Πένια), Μονκαγιόλα, Ορόθ (74’ Μπράσανατς), Άβιλα (84’ Μπούντιμιρ).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ(Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Αλόνσο, Άλμπα, Κρίστενσεν (74’ Γκάβι), Μπαλντέ, Μπούσκετς, Ντε Γιονγκ, Πέδρι (89’ Ριάντ), Ντεμπελέ (77’ Φάτι), Φεράν Τόρες (77’ Ραφίνια), Λεβαντόφσκι