overfm.gr | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Η ΑΕΚ σκορπά χαμόγελα με πρέσινγκ και νίκες

Η ΑΕΚ με κύριο στοιχείο το πρέσινγκ ψηλά νίκησε 2-1 την Φόλενταμ σε φιλική αναμέτρηση στην Ολλανδία που διήρκησε 100 λεπτά.

Η ΑΕΚ σε ένα φιλικό διαφορετικά από τα άλλα με τέσσερα μέρη των 25 λεπτών νίκησε 2-1 την Φόλενταμ στο δεύτερο φιλικό για τη νέα σεζόν. Κύριο στοιχείο στην ομάδα του Αλμέιδα το πρέσινγκ ψηλά, με τα γκολ να τα πετυχαίνουν οι Αραούχο και Κοσίδης.

Το πρώτο μέρος:

Η πρόθεση της ΑΕΚ να πιέσει φάνηκε από τα πρώτα λεπτά, ωστόσο το κακό διώξιμο του Αθανασιάδη πάνω στον Αντούνιτς κόστισε στην ΑΕΚ, αφού ο ποδοσφαιριστής της Φόλενταμ έκανε το 1-0 προ κενής εστίας.

Τα προβλήματα στην «κιτρινόμαυρη» άμυνα συνεχίστηκαν και στο 9΄ οι Ολλανδοί άγγιξαν το 2-0. Ο Τζεβάλλας έστρωσε άθελά του την μπάλα στον Αντονούτσι, όμως το τελείωμά του πέρασε ελάχιστα άουτ.

Η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμούς με κορυφαίους στο γήπεδο τους Γκαρσία και Τσούμπερ. Αυτοί οι δύο ήταν δραστήριοι και μαζί του βελτιώθηκε η άμυνα. Έτσι ήρθε και η πρώτη φάση για την Ένωση. Ο Αραούχο έπαιξε το 1-2 με τον Γκατσίνοβιτς και ο Αργεντινός φορ σούταρε δυνατά, κερδίζοντας το κόρνερ. Στο 20΄ ο Τσούμπερ έπιασε ένα σουτ που ο Στάνκοβιτς το εξουδετέρωσε, όπως και την βολίδα του Αραούχο στο 25΄.

Το δεύτερο μέρος:

Από την εκκίνηση του δευτέρου 25λέπτου, η ΑΕΚ άρχισε να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο. Έτσι στο 32’ έφερε το ματς στα ίσα με ένα γκολ που έμοιαζε με αυτό που δέχθηκε

Ο Λιβάι Γκαρσία πίεσε ψηλά τον γκολκίπερ της Φόλενταμ, Στάνκοβιτς, και εκείνος έκανε λάθος. Η μπάλα με την κόντρα πήγε στα πόδια του Αραούχο που τελείωσε ψύχραιμα την φάση για το 1-1.

Δύο λεπτά αργότερα (34’), ο Αργεντινός αρχηγός της ΑΕΚ έπιασε ένα καταπληκτικό αριστερό βολέ, όμως ο Στάνκοβιτς έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ο Αραούχο είχε κέφια και ένα λεπτό αργότερα απείλησε ξανά με τεχνικό πλασέ.

Στο 37’  Πινέδα είχε άλλο ένα μακρινό σουτ που πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 42’ το απευθείας φάουλ του Τσούμπερ, ανάγκασε τον γκολκίπερ της Φόλενταμ σε ακόμη μία εντυπωσιακή επέμβαση.

Το τρίτο μέρος:

Στο τρίτο 25λεπτο ο Αλμέδια προχώρησε σε μαζικές αλλαγές και συγκεκριμένα έβαλε διαφορετική ενδεκάδα. Ουσαιστικά στον αγωνιστικό χώρο ήταν η Β’ ομάδα η οποία μπήκε ορεξάτη. Στο 62΄ο Γιούσης μετά από ωραία ενέργεια σούταρε και ο Λάουερς με εντυπωσιακό τρόπο έβγαλε την μπάλα κόρνερ,

Στο 70’ ο Μουστακόπουλος πλάσαρε άουτ από το ύψος του πέναλτι, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Φράνσον πίεσε ψηλά, έκλεψε τη μπάλα και κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του απ’ τον γκολκίπερ Λάουερς. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κοσίδης και δικαίως αφού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Το τέταρτο και τελευταίο μέρος:

Η ΑΕΚ συνέχισε την πίεση, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει πολλές ευκαιρίες. Μόνη της καλή στιγμή ήταν στο 91΄, όταν από πλεονεκτική θέση δεν έβαλε την μπάλα στα δίχτυα.