overfm.gr | La Liga | Γρανάδα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-4: Καταιγιστικοί οι «μπλάνκος»

H «βασίλισσα» ήταν επιβλητική κόντρα στη Γρανάδα. Χωρίς να δυσκολευτεί, επικράτησε με το εμφατικό 4-1 και έπιασε κορυφή.

Η Γρανάδα υποδέχτηκε τη Ρεάλ Μαδρίτης για την 14η αγωνιστική της La Liga. Η «βασίλισσα» έριξε τεσσάρα και σκαρφάλωσε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Γρανάδα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-4: Καταιγιστικοί οι «μπλάνκος»

Επιβλητική «βασίλισσα» από την αρχή του παιχνιδιού

Αν και στην αρχή η άμυνα της Γρανάδα κρατούσε γερά, η Ρεάλ βρήκε τελικά το δρόμο προς τα δίχτυα. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους  άνοιξε ο Μάρκο Ασένσιο στο 19’. Ο Ισπανός μέσος δέχτηκε κάθετη μπαλιά από τον Κροος και με δεξί πλασέ άνοιξε το σκορ για τους «μερένγκες».

Λίγο αργότερα στο 25’ με πάσα πάλι του Κροος, ο Νάτσο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-0. Οι γηπεδούχοι ήταν καλά κλεισμένοι και το μόνο που έκαναν ήταν να μειώσουν με το γκολ του Λουίς Σουάρες στο 34’ με το ημίχρονο να λήγει 1-2 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ Μαδρίτης πάτησε γκάζι χωρίς να αφήσει στη Γρανάδα περιθώριο να αντιδράσει. Στο 56’ ο Βινίσιους, που διανύει μια εξαιρετική σεζόν με τους «μπλάνκος», σκόραρε πετυχαίνοντας το 3-0 μετά από ωραία συνεργασία των παικτών της Ρεάλ.

“>

Γρανάδα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-4: Καταιγιστικοί οι «μπλάνκος»

Στο 67’ ο Μονχού της Γρανάδας αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Βινίσιους και αναγκάστηκε να συνεχίσει με 10 παίκτες. Αποβλήθηκε και ο προπονητής, Ρόμπερτ Μορένο, για διαμαρτυρία. Ο Φερλάν Μεντί σκόραρε το τέταρτο γκολ και έδωσε διαστάσεις θριάμβου για τους Μαδριλένους.

Ο Γάλλος έφυγε μόνος του απέναντι στην εστία και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μαξιμιάνο. Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν εμφανώς ανώτερη και είχε κι άλλες ευκαιρίες να μεγαλώσει το σκορ με τους  Ροντρίγκο και Μπενζεμά. Η ομάδα της Ανδαλουσίας προσπάθησε στα τελευταία λεπτά να πιέσει  χωρίς όμως  να κερδίσει κάτι παραπάνω.

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρίσκεται προσωρινά στη κορυφή του πρωταθλήαμτος  με 30 βαθμούς και ετοιμάζεται για τον αγώνα του Champions League την Τετάρτη στο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Σέριφ.

“>

ΓΡΑΝΑΔΑ: Μαξιμιλιάνο, Κουίνι, Βίκτορ Ντίας (58′ Τορέντε), Χερμάν, Νέβα, Ροτσίνα (59′ Μολίνα), Γκοναλόν (Ρουίς), Μόντσου, Σόρο (78′ Εσκουδέρο), Πουέρτας (46′ Μοντόρο), Λουίς Σουάρες

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Νάτσο, Αλάμπα (83′ Βαγέχο), Μεντί, Καζεμίρο, Κρόος (80′ Καμαβινγκά), Μόντριτς (80′ Ίσκο), Ασένσιο, Βινίσιους (71′ Ροντρίγκο), Μπενζεμά (80′ Γιόβιτς)