overfm.gr | La Liga | Γρανάδα – Μπαρτσελόνα 3-5 (παρ.): Πρόκριση των Καταλανών σε ματς- ροντέο (vid)

Γρανάδα – Μπαρτσελόνα: Οι Καταλανοί πήραν επική πρόκριση για τα ημιτελικά του Copa del Rey.

Απίστευτη πρόκριση για τα ημιτελικά του Copa del Rey πήρε η Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί κέρδισαν στην παράταση τη Γρανάδα στο «Λος Κάρμενες» με 5-3 (κανονική διάρκεια 2-2) σε έναν τρελό προημιτελικό που αποζημίωσε όλους όσους το παρακολούθησαν και ήταν ματς-διαφήμιση για το ποδόσφαιρο.

Η Γρανάδα προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε δύο λάθη του Σαμουέλ Ουμτιτί και γκολ από τον Κένεντι στο 33’ και τον Σολδάδο στο 47’.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το 88ο λεπτό, αλλά εκεί που όλοι πίστεψαν πως τα πάντα τελείωσαν, η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε μέσα σε τρία λεπτά και πήγε το ματς σε παράταση!

Στο 88’ ο Γκριεζμάν μείωσε στο σκορ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τζόρντι Άλμπα ισοφάρισε.

Το ματς οδηγήθηκε σε παράταση και εκεί η Μπαρτσελόνα έδειξε τη διαφορά δυναμικότητας από τον αντίπαλό της.

Στο 100’ ο Γκριεζμάν έκανε το 3-2, αλλά η Γρανάδα ισοφάρισε και πάλι με πέναλτι του Φέντε στο 103’. Ωστόσο, ο Φρένκι Ντε Γιονγκ στο 108΄και ο Τζόρντι Άλμπα στο 113’ σκόραραν και «κλείδωσαν» την επική νίκη των Καταλανών.

Η Μπαρτσελόνα θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στα ημιτελικά, ενώ η Γρανάδα θα στρέψει την προσοχή της στο πρωτάθλημα και το Europa League.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Γρανάδα (Μαρτίνεθ): Εσκαντέλ, Ντίαθ(46’ Φουλκιέ), Ντουάρτε, Σάντσεθ, Νέβα, Μοντόρο, Μπρίθε(106’ Πέρεθ), Σόρο(58’ Φέντε), Κένεντι(46’ Ματσίς), Πουέρτας(80’ Βαγιέχο), Σολδάδο(66’ Σουάρεθ)

Μπαρτσελόνα (Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Ρομπέρτο(57’ Ντεστ), Ουμτιτί(64’ Μπρέιθγουεϊτ), Αραούχο, Άλμπα, Μπουσκέτς(76’ Πουτζ), Ντε Γιονγκ, Πέδρι(106’ Λενγκλέ), Τρινκάο(63’ Ντεμπελέ), Μέσι, Γκριεζμάν