overfm.gr | Formula 1 | GP Κατάρ: O Χάμιλτον κέρδισε και έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα

Ο Χάμιλτον ήταν μεγάλος νικητής στο Grand Prix του Κατάρ και μείωσε τη διαφορά από τον Μαξ Φερτσάπεν στους οκτώ.

Δύο στροφές απομένουν για το φινάλε της φετινής F1 το οποίο αναμένεται συγκλονιστικό. Ο Λιούις Χάμιλτον ήταν ο μεγάλος νικητής του Grand Prix στο Κατάρ και μείωσε στους οκτώ πόντους τη διαφορά του από τον Μαξ Φερστάπεν. GP Κατάρ: O Χάμιλτον κέρδισε και έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα

GP Κατάρ: Ο Χάμιλτον μείωσε τη διαφορά στους οκτώ

Ο Λιούις Χάμιλτον δεν εγκαταλείπει τη μάχη του τίτλου. Ο Βρετανός έκανε…περίπατο στο Κατάρ πετυχαίνοντας την 7η νίκη του τη φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα. Έκανε πολύ καλή συντήρηση ελαστικών και χωρίς να αντιμετωπίσει πρόβλημα διατήρησε το προβάδισμά του από το ξεκίνημα μέχρι το τέλος του αγώνα.

“>

Ο Φερστάπεν χθες αγνόησε τις κίτρινες σημαίες και δέχθηκε ποινή πέντε θέσεων Έτσι ξεκίνησε από την 7η θέση. Αν και προσπάθησε να κερδίσει το χαμένο έδαφος, δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό του Χάμιλτον και έτσι τερμάτισε δεύτερος.

Ο οδηγός της Red Bull μπήκε πρώτος και τις δύο φορές για  πιτ-στοπ, και με διαφορά ασφαλείας ο Χάμιλτον είχε την πολυτέλεια να κάνει το ίδιο άμεσα.

GP Κατάρ: O Χάμιλτον κέρδισε και έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα

Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Φερνάντο Αλόνσο. Ο Ισπανός με την Alpine ανέβηκε στην τρίτη θέση του βάθρου για πρώτη φορά μετά την επιστροφή του στην F1. Τελευταία φορά ήταν το 2014 στο Grand Prix της Ουγγαρίας.

“>

Από την άλλη ο ομόσταβλος του Χάμιλτον,  Βάλτερι Μπότας, αντιμετώπισε κλατάρισμα στα ελαστικά του. Πήγε πολύ μακριά το πρώτο σετ ελαστικών του με αποτέλεσμα να πέσει εκτός δεκάδας και τελικά να εγκαταλείψει τον αγώνα.

Ο Ολλανδός έχει μέχρι στιγμής 351.5 βαθμούς και ο Βρετανός 343.5. Σαουδική Αραβία και Άμπου Ντάμπι παίρνουν τη σκυτάλη για τους δύο εναπομείναντες αγώνες που θα κρίνουν και τον τελικό νικητή.