overfm.gr | Formula 1 | Θριαμβευτική επιστροφή για Ferrari με 1-2 στο Μπαχρέιν

H πρεμιέρα της σεζόν στο Μπαχρέιν εξελίχθηκε σε θρίαμβο για τη Ferrari με μεγάλο νικητή τον Σάρλ Λεκλέρ και τον Κάρλος Σαίνθ δεύτερο. Στο βάθρο ο Χάμιλτον, τραγωδία για Red Bull

Επεισοδιακός ήταν ο πρώτος αγώνας του πρωταθλήματος του 2022 στο Μπαχρέιν και την πίστα του Σακχίρ. Η Ferrari επέστρεψε δυναμικά και με μια απόδοση απο τα παλιά έκανε το 1-2. Στα σκαλοπάτια του βάθρου στάθηκαν οι Λεκλέρ, Σάινθ και Χάμιλτον, με τον Μονεγάσκο ως νικητή. Για τρίτη φορά στην μέχρι τώρα καριέρα του στην κορωνίδα των motorsports.

Καταστροφή για την Red Bull στους τελευταίους γύρους. Καθώς η ομάδα του Κρίστιαν Χόρνερ είδε τον περσινό πρωταθλητή Μαξ Φερστάπεν να εγκαταλείπει από μηχανικό πρόβλημα. Σαν να μην έφτανε αυτό αντίκρισε στο τελευταίο γύρο και το δεύτερο της μονοθέσιο, εκείνου του Σέρτζιο Πέρεζ να βγαίνει εκτός αγώνα με πρόβλημα στην αντλία καυσίμων.

Περηλιπτική σύνοψη του αγώνα:

Η νίκη φάνηκε οτι θα ήταν του Μονεγάσκου. Από την εκκίνηση και για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα δεν δέχθηκε ιδιαίτερη πίεση. Η μοναδική περιόδος που δοκιμάστηκε ήταν στους γύρους 17-19, όπου οι Λεκλέρ και Φερστάπεν μας χάρισαν τρομερό θέαμα σε μια μάχη διαρκών εναλλαγών.

Ο αγώνας δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις τουλάχιστον για τις θέσεις της δεκάδας, όμως στον 46ο γύρο η εγκατάλειψη του Πιέρ Γκασλί -του οποίου το μονοθέσιο τυλίχτηκε στις φλόγες- έφερε το αυτοκίνητο ασφαλείας. Κάτι που άλλαξε τις ισσοροπίες ειδικά προς το φινάλε.

Σημαντική αναφορά ότι από τις δύο εγκαταλείψεις ο μεγαλύτερος κερδισμένος ήταν ο Λιούις Χάμιλτον, ο οποίος πήρε ένα ανέλπιστο βάθρο για τον ίδιο και την ομάδα της Mercedes η οποία δεν ήταν αρκετά ανταγωνιστική. Παρότι καλύτερη σε ρυθμούς αγώνα από οτι εκείνου στις κατατακτήριες. Aπογοητευτική επίσης και η Mclaren με τους δύο οδηγούς της (Λάντο Νόρις, Ντάνιελ Ρικιάρντο) να περιορίζονται στις θέσεις 14 και 15.

Αντιθέτως εντυπωσίασαν οι Haas με τον (τρομερό και σήμερα) Κέβιν Μάγκνουσεν να ολοκληρώνει τον αγώνα ως 5ος. Όπως και η Alfa Romeo που είδε τόσο τον Βάλτερι Μπότας όσο και τον rookie Ζου να μπαίνουν στους βαθμούς.

Πέραν της τρίαδας του βάθρου (Λεκλέρ, Σαίνθ, Χάμιλτον) την βαθμολογούμενη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Τζόρτζ Ράσελ, Κέβιν Μάγκνουσεν, Βάλτερι Μπότας, Εστεμπάν Οκόν, Γιούκι Τσουνόντα, Φερνάντο Αλόνσο και Γκούανγιου Ζου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

To επόμενο ραντεβού για το πρωτάθλημα της Formula 1 είναι προγραμματισμένο για τις 25-27 Μαρτίου και την πίστα της Τζέντα όπου και θα διεξαχθεί το Grand Prix της Σαουδικής Αραβίας. Ο δεύτερος αγώνας της σεζόν.