overfm.gr | Premier League | Γουλβς – Λίβερπουλ 0-1: Ζότα ο τιμωρός [vid, pic]

Γούλβς -Λίβερπουλ 0-1: Οι «κόκκινοι» πλέον μετρούν 46 βαθμούς και προσπέρασαν την Έβερτον και την Τότεναμ.

Μια πολύ σημαντική νίκη πήρε η Λίβερπουλ στην έδρα της Γουλβς επικρατώντας με 1-0 για την 28η αγωνιστική της Premier League. Το νικητήριο τέρμα για τους  «Reds» το σημείωσε ο Ζότα, με τον Πορτογάλο επιθετικό να σκοράρει απέναντι στην παλιά του ομάδα.

Το ματς

Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις στο πρώτο δεκάλεπτο

Ο αγώνας δεν είχε ρυθμό στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν κάποια σημαντική φάση. Η Γουλβς προσπάθησε να απειλήσει τα καρέ του Άλισον στο 6ο λεπτό, με του σουτ του Νέλσον Σεμέδο να είναι αρκετά άστοχο. Στην συνέχεια, η Λίβερπουλ πέρασε κι εκείνη στην αντεπίθεση, με τον Σάντιο Μάνε να μην μπορεί να βρίσκει δίχτυα στο 14΄. Λίγα λεπτά αργότερα οι  «λύκοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Τραόρε, ο οποίος δεν μπόρεσε να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

Η χαμένη ευκαιρία του Μανέ και το γκολ του Σαλάχ

Το παιχνίδι από το 20΄ μέχρι το 35΄δεν είχε υψηλό τέμπο, με την Γουλβς και την Λίβερπουλ να μην παίζουν καλά. Στο 38΄ η ομάδα του Γιούργκεν έχασε την καλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, με τον Σαλάχ αρχικά να κόβει από τα δεξιά, στην συνέχεια να δίνει στον Άρνολντ αλλά στο τέλος ο Μανέ να μην μπορεί να ολοκληρώνει σωστά την ενέργειά του. Παρόλα αυτά, οι  «reds» κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ, λίγο πριν την ανάπαυλα, με τον Ντιόγκο Ζότα να κάνει το 1-0 στο 45+2΄.

Η Γουλβς απειλεί με τον Κόαντι

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι, προσπάθησαν να  απειλήσουν με τον Κόνορ Κάουντι στο 50΄, με το σουτ του Άγγλου όμως να ελέγχεται εύκολα από τον Άλισον. Στην συνέχεια, στο 65΄ ο Τραορέ προσπάθησε να απειλήσει από τα δεξιά την εστία του πορτιέρε της Λίβερπουλ, με τις ενέργειά του όμως να μην είναι επιτυχημένη.

Στο 78΄ ο Μανέ προσπάθησε με ένα μακρινό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή να απειλήσει καρέ του Πατρίσιο, αλλά του σουτ του Σενεγαλέζου ήταν αρκετά αδύναμο. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα η Λίβερπουλ έχασε και δεύτερη πολύ μεγάλη ευκαιρία, με το σουτ του Σαλάχ να μπλοκάρεται εντυπωσιακά από τον Πορτογάλο γκολκίπερ. Μάλιστα, ο Αιγύπτιος πέτυχε και γκολ στο 86΄ αλλά ο διαιτητής Πόουσον του ακύρωσε το τέρμα επειδή ήταν σε θέση οφσάιντ. Επιπλέον, λίγο πριν την λήξη του παιχνιδιού ο Κόουντι χτύπησε καταλάθος με το γόνατό του  το κεφάλι του Ρούι  Πατρίσιο, με τον 33χρονο να του παρέχονται οι πρώτες βοήθειες και οι γιατροί της ομάδας να του τοποθετούν και οξυγόνο.

Ο πολυτιμότερος

Ο Ντιόγκο Ζότα  ήταν καλύτερος παίκτης του αγώνα, με τον 24χρονο να πετυχαίνει το νικητήριο τέρμα για την ομάδα του και να βοηθά σε αρκετά μεγάλο βαθμό τους «reds».