overfm.gr | Premier League | Γουλβς-Λιντς 2-3 – Μεγάλη ανατροπή παραμονής για τα «Παγώνια»

Η Λιντς αν και έμεινε με δέκα παίκτες από τις αρχές του Β’ Ημιχρόνου ανέτρεψε το εις βάρος της 2-0 κόντρα στην Γουλβς και έκανε ένα γενναίο βήμα για την παραμονή στην Πρέμιερ Λίγκ.

Νίκη που της έδωσε «φτερά» ενόψει της συνέχειας της Πρέμιερ Λίγκ πέτυχε η Λιντς. Η ομάδα του Μάντσεστερ αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0, βρήκε το σθένος και πέτυχε την ανατροπή δια ποδός Λουκ Άιλινγκ. Η Γουλβς έπαιζε από το 54ο λεπτό με παίκτη λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 26′ χάρη σε τέρμα του Κάστρο. Λίγο αργότερα, συγκεκριμένα στο 11ο (!) λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Τρινκάο έκανε δύο τα τέρματα της Γουλβς, δίνοντας το αίσθημα της ασφάλειας. Όχι όμως για πολύ…

Ήδη από το 54ο λεπτό οι Λύκοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Χιμένεθ με δεύτερη κίτρινη κάρτα και η Λιντς έσπευσε να το εκμεταλλευτεί. Χάρη σε δύο γκολ σε τρία λεπτό (Χάρισον 63′, Ροντρίγκο αυτογκόλ 66′) οι φιλοξενούμενοι κοίταξαν κατάματα την Γουλβς. Το Όσκαρ ανατροπής ανέλαβε να πάρει ο Λουκ Άιλινγκ στο 90+1′ για να ολοκληρώσει με αυτόν τον τρόπο την ανατροπή.

Οι ενδεκάδες του αγώνα

Γουλβς (Μπρούνο Λάγκε, 3-4-2-1): Πατρίσιο, Μπόλι, Σαϊς, Κόουντι, Αϊτ Νουρί, Μουτίνιο, Νέβες (25′ Τρινκάο), Τζόνι (90+3′ Σίλβα), Ποντένσε (78′ Χί-Τσάνγκ). Ντεντόκερ (90+3′ Τσικίνιο), Χιμένεθ (αποβολή 54′)

Λιντς (Μαρς, 4-2-3-1): Μελιέ,Ντάλας, Στρούικ, Γιορέντε (40′ Κότς), Άιλινγκ, Φόρσοου, Κλίτς (45+9′ Κρέσγουελ), Χάρισον, Ροντρίγκο, Τζέιμς, Μπάμπφορντ (23′ Γκρίνγουντ)