overfm.gr | Premier League | Γουλβς – Γουέστ Μπρομ 2-3: Ντερμπάρα με τα… όλα της!

Η Γουέστ Μπρομ επικράτησε της Γουλβς με 3-2 στο ντέρμπι των «Γουέστ Μίντιλαντς», σε ένα ιδιαίτερα «χορταστικό» παιχνίδι

Το ντέρμπι των «Γουέστ Μίντιλαντς», μεταξύ της Γουλβς και της Γουέστ Μπρομ στο «Μολινιού» τα είχε πραγματικά όλα. Πέντε τέρματα, δύο ανατροπές, δύο πέναλτι και νικητή «έκπληξη», αφού η Γουέστ Μπρομ επικράτησε με 3-2 και πήρε σπουδαία βαθμολογική ανάσα, φτάνοντας τους 11 βαθμούς.

Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο, παρ’ότι ήταν το φαβορί, δεν ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα, αφού αδυνατούσε να βρει τον απαραίτητο ρυθμό. Μάλιστα, στο 8ο λεπτό έμεινε και πίσω στο σκορ, αφού ο Μπολί ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ρόμπινσον, με τον Ματέους Περέιρα να στέλνει τη μπάλα από τη μία και τον Πατρίσιο από την άλλη, ανοίγοντας το σκορ από νωρίς.

Παρ’όλα αυτά, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και είχαν μερικές καλές ευκαιρίες για την ισοφάριση, ωστόσο ο Μπάτον ήταν σταθερός όποτε χρειάστηκε. Η ισοφάριση ήρθε τελικά στο 38ο λεπτό, έπειτα από όμορφο τελείωμα του Φάμπιο Σοάρες, ενώ στο 43ο λεπτό ο Μπολί έφτασε στην… «εξιλέωση», διαμορφώνοντας το 2-1, μετά από σοβαρή αδράνεια στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

Εντούτοις, παρά το γεγονός πως η Γουλβς είχε κατορθώσει να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, η εικόνα του δευτέρου ήταν – τουλάχιστον – απογοητευτική. Στο 52′, ο Ατζάγι έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα με δυνατή κεφαλιά, έπειτα από ασίστ του παρτενέρ του στο κέντρο της άμυνας, Μπάρτλεϊ. Επιπλέον, μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα (56′), ο Ρόμπινσον κέρδισε ξανά πέναλτι, ο Περέιρα ήταν και πάλι εύστοχος, με την ομάδα του Άλαρνταϊς να φτάνει στην ανατροπή και το 3-2.

Φυσικά, στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, παρά την πίεση της Γουλβς, με τη Γουέστ Μπρομ να παίρνει ένα υπερπολύτιμο τρίποντο, το οποίο ενδέχεται να της δώσει τεράστια ψυχολογικη ώθηση στη μάχη που δίνει για παραμονή στην κατηγορία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γουλβς (Εσπίριτο Σάντο): Πατρίσιο, Μπολί, Κόουντι (Νουρί 64′), Σάιθ, Σεμέδο, Νέβες (Γκιπς-Γουάιτ 60′), Μουτίνιο (Κουτρόνε 79′), Ντεντόκερ, Νέτο, Σίλβα, Τραορέ

Γουέστ Μπρομ (Σαμ Άλαρνταϊς): Μπάτον, Μπάρτλεϊ, Ατζάγι, Ο’σέα, Γκιμπς, Λίβερμορ, Σόιερς, Σνόντγκρας, Περέιρα (Φέρλονγκ 83′), Γκροζίτσκι (Κανού 69′), Ρόμπινσον