overfm.gr | Premier League | Γουέστ Μπρομ – Λίβερπουλ 1-2: Ζωντανή με γκολ του Άλισον [vids]

Γουέστ Μπρομ – Λίβερπουλ: Η ομάδα του Κλοπ πήρε το «διπλό» με … buzzer beater του Άλισον και είναι ζωντανή στην μάχη της τετράδας.

H Λίβερπουλ πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Γουέστ Μπρόμ για την 36η αγωνιστική της Premier League και είναι ακόμα ζωντανή στην μάχη για την είσοδο στην τετράδα που οδηγεί στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Ήρωας για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ο Άλισον ο οποίος σκόραρε στο 95′ το γκολ της νίκης για την ομάδα του.

Η Λίβερπουλ δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι και να φτάνουν στο γκολ με τον Ρόμπσον – Κανού στο 15ο λεπτό να νικάει με όμορφο πλασέ τον Άλισον. Η Λίβερπουλ ξύπνησε στην συνέχεια και απείλησε δύο φορές με τους Μανέ στο 24′ και Σαλάχ στο 28′ . Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση από τον Αιγύπτιο να υποδέχεται την μπάλα μετά απο κλέψιμο του Μανέ και με ωραίο σουτ να κάνει το 1-1.

Οι παίκτες του Κλοπ συνέχισαν να πιέζουν και στο δεύτερο μέρος και να κάνουν φάσεις, ωστόσο το γκολ της ανατροπής δεν ερχόταν και ο χρόνος πέρναγε. Στο τελευταίο δεκάλεπτο μάλιστα οι παίκτες του Κλοπ είχαν κλείσει κυριολεκτικά στα καρέ της την Γουέστ Μπρομ.

Για να φτάσουμε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Άλισον να γίνεται ο ήρωας της αναμέτρησης. Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας ανέβηκε στην επίθεση μετά από κόρνερ που κέρδισε η Λίβερπουλ, ήταν στο σωστό σημείο μετά την εκτέλεση του Άρνολντ πήρε την κεφαλιά και με buzzer beater χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Τζόνστον, Φέρλονγκ, Ατζάγι, Μπάρτλεϊ, Τάουνσεντ, Φίλιπς, Γκάλαχερ, Γιοκουσλού (75′ Λίβερμορ), Ντιανγκανά (73’Μέιτλαντ-Νάιλς), Περέιρα, Ρόμπσον-Κανού (82′ Γκραντ)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φίλιπς, Ρις Γουίλιαμς (84′ Βαϊνάλντουμ), Ρόμπερτσον, Τιάγκο, Φαμπίνιο, Τζόουνς (59′ Σακίρι), Σαλάχ, Φιρμίνο, Μανέ