overfm.gr | Premier League | Γουέστ Μπρομ – Άστον Βίλα 0-3: Άλλαξε προπονητή, αλλά όχι εικόνα

Η Άστον Βίλα επικράτησε άνετα της Γουέστ Μπρομ με 3-0, αναγκάζοντας τον Άλαρνταϊς σε ένα απογοητευτικό ντεμπούτο στον πάγκο της ομάδας

Η Άστον Βίλα επικράτησε με σχετική άνεση της Γουέστ Μπρομ στο «Χόθορνς» με 3-0, αναγκάζοντας τον Σαμ Άλαρνταϊς να πραγματοποιήσει μία πολύ κακή πρεμιέρα στον πάγκο της νέας του ομάδας. Οι Χωριάτες, ανέβηκαν στους 21 πόντους και «σκαρφάλωσαν» στην 9η θέση της βαθμολογίας, με δύο αγώνες λιγότερους. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι παρέμειναν εντός επικίνδυνης ζώνης, με μόλις επτά πόντους σε 14 αγώνες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Ντιν Σμιθ, η οποία ευτύχησε να προηγηθεί από το 5ο κιόλας λεπτό, με τον Τραορέ να πασάρει και τον Ελ Γκάζι να «εκτελεί» για το 1-0. Στη συνέχεια, ο ΜακΓκιν και ο Γουότκινς είχαν μερικές καλές στιγμές ακόμα, ενώ στο 37ο λεπτό ο Λίβερμορ αντίκρυσε την απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα, κάνοντας το έργο της ομάδας του ακόμα πιο δύσκολο.

Η υπεροχή των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος και μπόρεσε να εκφραστεί και με γκολ στο 73ο λεπτό από τον Γουότκινς. Ωστόσο, το τέρμα δεν μέτρησε ποτέ, έπειτα από υπόδειξη του VAR για οφσαίντ. Παρ’όλα αυτά, στο 84′, ο κορυφαίος της Βίλα, Μπερτράντ Τραορέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με όμορφο πλασέ, με το γκολ να μετράει κανονικά.

Μάλιστα, μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Ατζαγί υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι και ο Ελ Γκάζι μπόρεσε να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, «εκτελώντας» τον Τζόνστοουν. Το τελικό σκορ δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά, με την Άστον Βίλα να επιβεβαιώνει την εξαιρετική της φόρμα και να φτάνει σε ακόμη ένα τρίποντο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γουέστ Μπρομ (Σαμ Άλαρνταϊς): Τζόνστοουν, Ό’σ’εα, Ατζαγί, Γκιμπς, Φούρλονγκ, Σόιερς, Ντιανγκανά (Ιβάνοβιτς 78′), Γκάλαχερ, Λίβερμορ, Φίλιπς (Όστιν 77′), Γκραντ (Ρόμπινσον 83′)

Άστον Βίλα (Ντιν Σμιθ): Μαρτίνεζ, Μινγκς, Χάους, Κας, Τάργκετ, Λουίζ, ΜακΓκιν, Τραορέ, Γκρίλις, Ελ Γκάζι, Γουότκινς