Premier League

Γουέστ Χαμ – Άρσεναλ 3-3: Από την… κόλαση στην ισοπαλία οι «κανονιέρηδες» [vid]

Γουέστ Χαμ – Άρσεναλ: Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα γλίτωσε βέβαιη ήττα από τα «σφυριά».

21.03.2021 | 19:10

Απίθανο ματς έγινε στο Λονδίνο ανάμεσα σε Γουέστ Χαμ και Άρσεναλ για την 29η αγωνιστική της Premier League. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 3-3, ενώ τα «σφυριά» είχαν προηγηθεί με 3-0 στο 32′! Η Άρσεναλ έδειξε χαρακτήρα και παρά την κόπωση από το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό για το Europa League πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας, κάνοντας την ανατροπή.

Η Γουέστ Χαμ άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με το έξοχο σουτ του Λίνγκαρντ. Μέσα σε δύο λεπτά (17′) η Γουέστ Χαμ έκανε το 2-0. Μετά από πάσα του Λίνγκαρντ, ο  Μπόουεν έκανε το σουτ και ο Λένο είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του. Στο 32ο λεπτό η Γουέστ Χαμ έφτασε και σε τρίτο γκολ. Ο Αντόνιο έπιασε την κεφαλιά, ο Σούτσεκ που καλυπτόταν έκανε την προβολή και σκόραρε.Η Άρσεναλ κατάφερε να μειώσει στο 38′ με αυτογκόλ του Σούτσεκ έπειτα από προσπάθεια του Λακαζέτ.  Στο 62′ οι Κανονιέρηδες μείωσαν ακόμα περισσότερο. Ο Τσέιμπερς έκανε τη σέντρα και ο Ντόουσον έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Οι παίκτες του Μίκελ Αρτέτα ανέβασαν στην ένταση της πίεσής τους στο τελευταίο μισάωρο και τελικά κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση! Ο Όντεγκααρντ στο 82ο λεπτό έβγαλε την κάθετη στη δεξιά πλευρά για τον Πεπέ, ο οποίος έκανε τη σέντρα εντός περιοχής και ο Λακαζέτ με υποδειγματικό τελείωμα με το κεφάλι έκανε το 3-3, δίνοντας την ισοπαλία στην ομάδα του.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Γουέστ Χαμ είναι πέμπτη με 49 βαθμούς, ενώ η Άρσεναλ είναι ένατη με 42 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Γουέστ Χαμ (Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Κουφάλ, Ντόουσον, Ντιόπ, Κρέσγουελ, Ράις, Σούτσεκ, Μπόουεν(74’ Νομπλ), Μπενραμά(79’ Φρέντερικς), Λίνγκαρντ, Αντόνιο

Άρσεναλ (Αρτέτα): Λένο, Τσέιμπερς, Λουίζ, Μάρι, Τίρνεϊ, Τόμας, Τζάκα(74’ Σμιθ-Ρόου), Όντεγκααρντ, Σάκα(74’ Πεπέ), Ομπαμεγιάνγκ(81’ Μαρτινέλι), Λακαζέτ