overfm.gr | Bundesliga | Γλύτωσε το εμφραγμα αλλά επικρατησε η Λεβερκούζεν

Η Λεβερκούζεν προηγήθηκε με 3-0 της Γκλάντμπαχ αλλά γλύτωσε το έμφραγμα και επικράτησε με 3-2 μέσα στο «Μπορούσια Παρκ».

Μπορεί να προηγήθηκε με 3-0 η Λεβερκούζεν αλλά τελικά γλύτωσε το έμφραγμα και επικράτησε με 3-2 της Γκλάντμπαχ στο «Μπορούσια Παρκ». Με αυτήν την νίκη οι «ασπιρίνες» ανέβηκαν στην ένατη θέση έχοντας 21 βαθμούς ενώ η αντίπαλος της είναι μια θέση παραπάνω με έναν βαθμό παραπάνω.

Στο 21′ ο Χλόζεκ, πήρε όμορφη πάσα από τον Αντλί, σούταρε όμως η μπάλα τράνταξε το δοκάρι του Όμλιν. Ωστόσο στην εξέλιξη της φάσης ο Μίτσελ Μπάκερ πήρε το ριμπάουντ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 43′ ο Χόζεκ βρήκε τον Αντλί και με σουτ έκανε το 0-2.

Στο 67′ Αμίρι και Αντλί συνεργάστηκαν ιδανικά και ο πρώτος από κοντά έκανε το 3-0. Λίγο πριν το τέλος και συγκεκριμένα στο 82ο λεπτό η Γκλάντμπαχ, πέτυχε το γκολ της τιμής, όταν ο Στιντλ με όμορφη ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και με σουτ έκανε το 3-1. Μάλιστα, η ομάδα του Φαρκ κατάφερε και πάλι με τον Στιντλ να μπει για τα καλά στη διεκδίκηση της ισοπαλίας, καθώς ο Γερμανός διεθνής πλάσαρε άψογα το Χραντέτσκι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων μειώνοντας σε 3-2 το οποίο ωστόσο έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.