overfm.gr | Χάντμπολ | Γκορένιε – ΑΕΚ 31-31: Στον τελικό του EHF European Cup [vid]

Η ΑΕΚ πήρε την ισοπαλία και σε συνδυασμό με τη νίκη στο πρώτο ματς προκρίθηκε στον τελικό και είναι έτοιμη για ευρωπαϊκή κούπα.

Σπουδαία πρόκριση στον τελικό του EHF European Cup πήρε η ΑΕΚ. Η Ένωση αναδείχθηκε ισόπαλη με την Γκορένιε (31-31) και σε συνδυασμό με τη νίκη στο πρώτο ματς πήρε το εισιτήριο για τον τελικό. Οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν να χάνουν με εφτά γκολ, αλλά επέστρεψαν στο ματς και πήραν το αποτέλεσμα, που ήθελαν.

Η ΑΕΚ στο πρώτο παιχνίδι είχε κερδίσει με 31-29 και ήθελε νίκη, ισοπαλία ή ήττα με ένα γκολ για να πάρει την πρόκριση. Η Ένωση δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στην Γκορένιε, βρέθηκε να χάνει ακόμη και με εφτά γκολ, αλλά έκανε μυθική ανατροπή και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Η Γκορένιε μπήκε αποφασισμένη στο πρώτο ημίχρονο και κάποια στιγμή έφτασε να προηγείται με εφτά τέρματα (17-10) και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ολοκληρώθηκε με 19-13. Στο δεύτερο μέρος άλλαξαν όλα. Η Ένωση πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση και με μυθική εμφάνιση κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια (33-33) και μ΄αυτήν την ισοπαλία πέρασε στον τελικό.