overfm.gr | Bundesliga | Γκλάντμπαχ – Βέρντερ Βρέμης 1-0: «Πουλάρια» για Ευρώπη (vid)

Μία σημαντική νίκη πέτυχε η Γκλάντμπαχ με 1-0 επί της Βέρντερ Βρέμης για την 17η αγωνιστική της Bundesliga, η οποία την φέρνει προσωρινά στις ευρωπαϊκές θέσεις.

Η Γκλάντμπαχ θα μπορούσε να προηγηθεί στο 16’ με τον Βολφ, όμως η καλή ατομική ενέργεια του Γερμανού και το σουτ του, κατέληξαν πάνω στα σώματα των αμυντικών. Οι Βέρντερ είχε δύο σπουδαίες ευκαιρίες με τον Σμιντ στο 28’ και το 37’, με τον Ζόμερ να προστατεύει την εστία του και στις δύο περιπτώσεις.

Τελικά το 1-0 ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο για την Γκλάντμπαχ, ο Ελβέντι εκμεταλλεύτηκε το φάουλ το Μπένες, πήδηξε ψηλότερα από όλους για την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ στο 66’. Λίγα λεπτά μετά ο Μπένες είχε την δυνατότητα να κάνει το 2-0, όμως η άμυνα τον έκοψε πρι προλάβει να σουτάρει. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο τέλος του αγώνα, καθώς πρώτα στο 88’ ο Ρασίτσα πέτυχε το δεξί δοκάρι, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μπίτενκουρτ σούταρε από την άκρη της περιοχής, με την μπάλα να περνά λίγα μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Γλάντμπαχ (Ρόζε): Ζόμερ, Βεντ, Ελβέντι, Γκίντερ, Λάινερ, Νοϊχάους, Κράμερ, Χέρμαν, Χόφμαν, Βολφ, Πλέα

Βέρντερ Βρέμης (Κοφέλντ): Παβλένκα, Βελίκοβιτς, Τοπράκ, Φριντλ, Γκέμπρε Σιλασιέ, Εγκστάιν, Μόβαλντ, Εμπόμ, Αγκού, Σμιντ, Σάργκεντ