overfm.gr | Europa League | Γιουρόπα Λιγκ – Πρόκριση στην παράταση για Γουέστ Χαμ κόντρα στην Σεβίλλη [vid]

Μεγάλη πρόκριση για την Γούεστ Χαμ επί της Σεβίλλης, με τους Άγγλους να παίρνουν τη νίκη στην παράταση με γκολ του Γιαρμολένκο.

Η Γουέστ Χαμ υποδέχτηκε την Σεβίλλη για την φάση των «16» του Γιουρόπα Λιγκ. Τα «Σφυριά» έπρεπε να γυρίσουν το εις βάρος τους 1-0, κάτι το οποίο κατάφεραν και πήραν την πρόκριση.

Οι Ανδαλουσιάνοι μπήκανε πιο δυνατά στο ματς. Δημιούργησαν ευκαιρίες όμως η Γουέστ Χαμ ήταν αυτή που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 39′ ο εξαιρετικός Σούτσεκ, άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Αντόνιο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν πιο επικίνδυνοι με την Σεβίλλη να δημιουργεί λίγες ευκαιρίες για γκολ. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Η Γουέστ Χαμ, ήταν αυτή που κατάφερε να πάρει προβάδισμα στην πρόκριση. Ο Αντρέι Γιαρμολένκο σκόραρε στο 112′ και δημιούργησε μία εκρηκτική ατμόσφαιρα στις κερκίδες του Ολυμπιακού Σταδίου του Λονδίνου.

Οι Άγγλοι κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ και πήραν το «χρυσό εισιτήριο» για την φάση των «8». Η Σεβίλλη που τα τελευταία χρόνια όποτε έπαιζε στο Γιουρόπα κατακτούσε τον τίτλο, έμεινε σχετικά νωρίς εκτός διοργάνωσης και πλέον στοχεύει στις εγχώριες υποχρεώσεις.