overfm.gr | Europa League | Γιουρόπα Λιγκ – Η Άιντραχτ έβγαλε «νοκ άουτ» την Μπέτις με αυτογκόλ στο 120′ [vid]

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης πήρε μία σπουδαία πρόκριση κόντρα στην Μπέτις χάρις σε αυτογκόλ των Ισπανών στο τελευταίο λεπτό της παράτασης.

Άλλο ένα σπουδαίο παιχνίδι του Γιουρόπα Λιγκ μας χάρισε ένα σοκαριστικό φινάλε και στο 90λεπτο αλλά και στην παράταση. Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης υποδέχτηκε την Μπέτις για την φάση των «16» με τους Γερμανούς να παίρνουν την πρόκριση στο 120′.

Το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στην Ισπανία είχε έρθει 2-1. Η Μπέτις, έψαχνε νίκη με 1 γκολ διαφορά για να οδηγήσει το ματς στην παράταση, αλλιώς με 2 και πάνω για να πάρει αυτή την πρόκριση.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο 0-0 στην Φρανκφούρτη με τους γηπεδούχους να δημιουργούν περισσότερες ευκαιρίες για γκολ. Το δεύτερο μέρος ήταν πιο μοιρασμένο με την Μπέτις να καταφέρνει αυτό που ήθελε. Ο Μπόρχα Ιγκλέσιας, σκόραρε στο 90′ και έδωσε το προβάδισμα στην Μπέτις και οδήγησε το ματς στην παράταση.

Η παράταση δεν είχε πολλές ευκαιρίες για γκολ. Οι δύο ομάδες προσέχανε κυρίως τα μετόπισθεν. Καλύτερη στιγμή, ήταν μία κεφαλιά του Μπόρχα Ιγκλέσιας στο 109′ η οποία κατέληξε στο δοκάρι.

Εκεί που όλοι νομίζαμε ότι το ματς θα οδηγηθεί στα πέναλτι, μετά από ένα φάουλ που κέρδισε η Άιντραχτ στο 120′ ο Γκίντο Ροντρίγκες θα βάλει αυτογκόλ και θα… «χαρίσει» την πρόκριση στους Γερμανούς. Μεγάλη πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης για την Άιντραχτ.