overfm.gr | Διεθνή | Γιακουμάκης: Οδήγησε τη Φένλο στα ημιτελικά του Κυπέλλου [vid]

Γιακουμάκης: Με ηγετική εμφάνιση βοήθησε τη Φένλο να προκριθεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ολλανδίας.

Ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Γιώργος Γιακουμάκης τη φετινή σεζόν. Ο Έλληνας επιθετικός ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Φένλο στον προημιτελικό του Κυπέλλου Ολλανδίας απέναντι στη Ναϊμέγκεν εκτός έδρας.

Ο Κρητικός φορ βοήθησε την ομάδα του να προκριθεί στην παράταση με σκορ 2-1, σκοράροντας το πρώτο γκολ και δίνοντας την ασίστ στο δεύτερο τέρμα. Ο Έλληνας άσος έφτασε έτσι τα 3 γκολ στον θεσμό του Κυπέλλου και συνολικά τα 25(!) γκολ με την ολλανδική ομάδα τη φετινή χρονιά. Ο Γιακουμάκης άνοιξε το σκορ στο 23’ με κοντινό σουτ μετά από κόντρες αντιπάλων σε σουτ συμπαίκτη του και έδωσε την ασίστ στον Γερμανό Σαμπάνι στο 105’ για να σκοράρει και να δώσει την πρόκριση στη Φένλο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με τους φιλοξενούμενους αγωνίστηκαν ο Χρήστος και ο Τάσος Δώνης. Ο Χρήστος αγωνίστηκε και στα 120 λεπτά, ενώ ο Τάσος αγωνίστηκε για 66 λεπτά κι αντικαταστάθηκε από τον μετέπειτα «χρυσό» σκόρερ Σαμπάνι. Στα ημιτελικά του Κυπέλλου η Φένλο θα αντιμετωπίσει τη Φίτεσε και στοχεύει στην πρόκριση στον τελικό του θεσμού.