overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Γεωργία-Β. Μακεδονία 0-1: Με οδηγό τον Πάντεφ και προορισμό την ιστορική πρόκριση!

Ιστορική νίκη για τους φιλοξενούμενους καθώς προκρίνονται για πρώτη φορά σε τελική φάση Euro.

Η Βόρεια Μακεδονία πήρε το «διπλό» και την ιστορική πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2021 στην Τιφλίδα , αφού επικράτησε με 1-0 της Γεωργίας στο πλαίσιο των προκριματικών της διοργάνωσης.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν σημειώθηκαν πολλές φάσεις για τις δύο ομάδες, όμως ο ρυθμός του ματς ήταν αρκετά καλός. Η Βόρεια Μακεδονία προσπάθησε να γίνει απειλητική, με την καλύτερή της στιγμή να είναι στο 34ο λεπτό και την κεφαλιά του αρχηγού της, Πάντεφ.

Η Γεωργία είχε απάντηση και προσπάθησε να γίνει επικίνδυνη με αντεπιθέσεις, φάουλ και πρέσινγκ, όμως τίποτα δεν ήταν αρκετό για να της δώσει προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ανανεωμένοι. Στο 54ο λεπτό ο Πάντεφ απείλησε και πάλι με σουτ, το οποίο όμως κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών. Αυτό θα μπορούσε να θεωρηθεί προειδοποίηση για τους αντιπάλους, καθώς στην επόμενη κι όλας φάση ήρθε το γκολ! Συγκεκριμένα στο 56ο λεπτό και από την ασίστ του Νεστορόφσκι, ο πρωταγωνιστής της προηγούμενης σημαντικής ευκαιρίας κατάφερε να σημειώσει το 1-0 με πλασέ. Η Βόρεια Μακεδονία με την ψυχολογία στα ύψη, έψαξε και δεύτερο τέρμα κάτι το οποίο δεν ήρθε ποτέ.

Η Γεωργία από πλευράς της, έκανε φάσεις, πίεσε, θέλησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης πολλές φορές, όμως εν τέλει δεν τα κατάφερε και έχασε το εισιτήριο της πρόκρισης.

Η Βόρεια Μακεδονία με αυτήν τη νίκη, ετοιμάζει βαλίτσες για το ερχόμενο καλοκαίρι και το Euro του 2021, ενώ παράλληλα γράφει ιστορία καθώς προκρίνεται για πρώτη φορά σε τελική φάση Euro.

Γεωργία (Βάις): Λόρια, Κακαμπάτζε, Κβιρκβέλια, Κάσια (88′ Τζιγκάουρι), Ντβάλι (90’+2 Νταβιτασβίλι), Κανκάβα, Κβεκβεσκίρι, Οκριασβίλι, Γκβίλια (80′ Παπουνασβίλι), Καζαϊσβίλι (90’+2 Κοτσολάβα), Κατσαράβα (81′ Λομπζανίντζε)

Βόρεια Μακεδονία (Αγκελόφσκι): Ντιμιτριέφσκι, Μπεϊτουλάι, Βελκόφσκι, Μούσλιου, Ριστόφσκι (89′ Ζάικοφ), Νικόλοφ (84′ Κοσταντίνοφ), Αντέμι (67’ Σπρόφσκι), Αλιόσκι, Ελμάς, Νεστορόφσκι (89′ Τρισκόφσκι), Πάντεφ

Κίτρινες κάρτες: 62’ Νικόλοφ, 75’ Κάσια, 78’ Οκριασβίλι, 82′ Νεστορόφσκι, 90’+3 Κοσταντίνοφ

Διαιτητής: Τέιλορ (Αγγλία)