overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Γεωργία – Σουηδία 2-0: Η Γεωργία έβαλε «φωτιά» στον όμιλο της Εθνικής [vds]

Τεράστια νίκη για την Γεωργία που επικράτησε με 2-0 απέναντι στη Σουηδία με δυο γκολ του Κβαρατσκέλια, για τον όμιλο της Εθνικής.

Ήττα ΣΟΚ υπέστη η Σουηδία στο Μπατούμι από την Γεωργία καθώς ηττήθηκε 2-0 από το αξιόμαχο σύνολο του Σανιόλ κια βλέπει την πρωτιά να απομακρύνεται.

Αν και βαθμολογικά αδιάφορη  με το 2-0 στο Μπατούμι για την 9η αγωνιστική έβαλε φωτιά στον 2ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022.

Ο Κβίτσα Κβαρατσχέλια, 17 λεπτά μετά το 1-0 που «πάγωσε» τους Σκανδιναβούς, στο 6Ο’ βρήκε εκ νέου δίχτυα με ιδανικό πλασέ μετά την κερδισμένη κόντρα που τον έβγαλε στο τετ-α-τετ.

Έτσι, έγραψε το 2-0, μετατρέποντας σε κάζο για τη Σουηδία ένα ματς που με νίκη ή ισοπαλία θα σήμανε τη μαθηματική εξασφάλιση τουλάχιστον της 2ης θέσης.

Δείτε το 1-0 των Γεωργιανών

Οι Γεωργιανοί είχαν ως ήρωα τον Χβίτσα Κβαρατσχέλια, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ στο 2ο ημίχρονο και έδωσε το “τρίποντο” στην ομάδα του, κόντρα στη ροή του αγώνα.

Μέχρι εκείνο το σημείο, η Σουηδία είχε τέσσερις πολύ μεγάλες στιγμές, εκ των οποίων μία με εξ επαφής κεφαλιά του Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς, ο οποίος προτιμήθηκε αντί του Ντέγιαν Κουλουσέβσκι στο αρχικό σχήμα.

Το 2-0 και πάλι με τον Κβαρατσκέλια

ΓΕΩΡΓΙΑ: Λόρια, Κακαμπάτζε, Κάσια, Χοτσολάβα, Λομπζανίτζε (81′ Τσαμπράτζε), Γκβίλια, Κβεκβεσκίρι (90′ Αμπουργιάνια), Αζαρόβι, Τσιταϊσβίλι (70′ Νταβιτασβίλι), Οκριασβίλι (70′ Βολκόβι), Κβαρατσχέλια (80′ Καζαϊσβίλι)

ΣΟΥΗΔΙΑ: Όλσεν, Κραφτ, Λίντελεφ, Νίλσον, Αουγκούστινσον, Κλάεσον (74′ Κουλουσέβσκι), Όλσον, Σβάνμπεργκ (78′ Κουάισον), Φόρσμπεργκ, Ιμπραχίμοβιτς, Ίσακ (87′ Κάρλσον)