overfm.gr | Serie A | Γελάει καλύτερα άμα νικάει στο φινάλε η Γιουβέντους

Για μια ακόμη φορά η Γιουβέντους φέτος πέτυχε νίκη στο φινάλε αυτή την φορά επί της Ουντινέζε με 1-0 στο «Γιουβέντους Αρίνα» με γκολ του Ντανίλο στο 85′.

Για πολλοστή φορά φέτος η Γιουβέντους πήρε νίκη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Θύμα της αυτήν την φορά η Ουντινέζε που με γκολ του Ντανίλο στο 85′ επικράτησε με 1-0 στο «Γιουβέντους Αρένα» και πέτυχε την όγδοη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα και μάλιστα όλες αυτές χωρίς να δεχτεί γκολ. Με αυτό το τρίποντο η «Μεγάλη Κυρία» πέρασε έστω και προσωρινά στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος με έναν βαθμό μπροστά από την Μίλαν που αντιμετωπίζει αύριο (8-1) την Ρόμα στις 21.45 στο «Σαν Σίρο».

Στο 18′ οι «φριουλιάνι» πλησίασαν το γκολ με την κεφαλιά του Γουάλας με τον Σέζνι να αποκρούει και η απάντηση της «Γιούβε» ήρθε στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Ρουγκάνι έπειτα από σέντρα του Ντι Μαρία να αστοχεί με τον ίδιο τρόπο. Ο Κεν έχασε δυο πολύ καλές ευκαιρίες στο 26′ να σουτάρει άουτ και στο 38′ να νικιέται σε τετ α τετ από τον Σιλβέστρι. Ο Γουάλας απείλησε ξανά για τους φιλοξενούμενους με δυνατό σουτ με τον Σέζνι να αποκρούει.

Στην επανάληψη και στο 55′ ο Κόστιτς σούταρε με τον Σιλβέστρι να λέει όχι ενώ στην συνέχεια η ομάδα του Μασιμιλιανο Αλέγκρι πίεσε ασφυκτικά ώστε να πετύχει το γκολ που θα της έδινε την νίκη. Και το κατάφερε στο 85′ όταν ο Παρέδες γέμισε για τον Κιέζα και αυτός κοντρόλαρε από αριστερά και σέντραρε και ο επερχόμενος Ντανίλο σε κενή εστία έκανε το 1-0 και λύτρωσε την ομάδα του.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ(Μασιμιλάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Ρουγκάνι, Ντανίλο, ΜακΚένι, Σάντρο, Κόστιτς (80’ Σουλέ), Μιρέτι (62’ Κιέζα), Λοκατέλι (62’ Παρέδες), Ραμπιό, Ντι Μαρία (Μίλικ), Κεν (80’ Φατζιόλι)

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ(Φράνκο Σολδάτι): Σιλβέστρι, Μπεκιά, Μπιγιόλ, Πέρεθ, Περέιρα, Ουντότζι (70’ Εμπόσε), Λόβριτς (70’ Σάμαρντζιτς), Μακενγκό (66’ Αρσλάν), Γουάλας (87’ Νεστορόβσκι), Σαξές (70’ Εχιζίμπουε), Μπέτο.