overfm.gr | Super League 1 | Γάνδη-Άρης 0-1: Νίκη με ντεμπούτο Γκρέι

Ο Άρης επικράτησε με 0-1 της Γάνδης στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας του, χάρις το γκολ του Ματέο Γκαρσία στο 36′ από το σημείο του πέναλτι.

Ο Άρης επικράτησε με 0-1 της Γάνδης στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας του, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να παρουσιάζεται σαφώς καλύτερη από το πρώτο φιλικό με το Αμβούργο. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ματέο Γκαρσία από το σημείο του πέναλτι στο 36′. Ο Χερμάν Μπούργος παρέταξε μια πιο αμυντικογενές ομάδα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο παρέταξε αυτήν που αναμένεται να ξεκινήσει στο πρώτο ματς με την Γκομελ. MVP του ματς βγήκε ο Χουάν Ιτούρμπε, ενώ χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Αντρέ Γκρέι.

Αρχικά ο Αργεντίνος τεχνικός, έκανε αλλαγές σε σχηματισμό και όχι σε πρόσωπα σε σχέση με το ματς με το Αμβούργο. Είναι γνωστό πως είναι επιρρεπής στο να παρατάσει εντεκάδες με 3 στόπερ οπότε δεν ήταν κάτι το ασυνήθιστο που το είδαμε και σήμερα, ενώ χρησιμοποιήθηκαν και παίκτες από την Β’ ομάδα.. Μπράμπετς, Τανούλης και Χρυσόπουλος είναι οι τρεις στόπερ και οι Μαρμαρίδης-Χαΐροβιτς τα δύο μπακ χαφ σε δεξιά και αριστερή πλευρά αντίστοιχα. Ματέο Γκαρσία, Πάπε Σέικ Ντιόπ και Σγουρός είναι οι τρεις κεντρικοί χαφ με τους Παναγίδη, Χατζηιωάννου να αποτελούν το δίδυμο στην κορυφή της επίθεσης.

Έτσι έχοντας τριάδα στην άμυνα ο Άρης δεν δυσκολεύτηκε αμυντικά. Ο Μελίσσας που ήταν ο τερματοφύλακας του πρώτου ημιχρόνου,  υποχρεώθηκε μόλις σε δύο αποκρούσεις σε σουτ των Μπρούνο και Κουμς. Έτσι καταλάβαμε ότι ο Άρης είναι αρκετά καλός αμυντικά και αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες. Από την άλλη όμως, υπήρξε ιδιαίτερο θέμα στην δημιουργία επιθέσεων, ενώ δεν πήρε και πράγματα από τον άξονα. Ο Παπέ Σέικ Ντιόπ αποχώρησε από το γήπεδο στο 26′ λόγω ενοχλήσεων στο αριστερό πόδι.

Από μια βαθιά μπαλιά του Ιζέτ Χαΐροβιτς, κακή εκτίμηση δύο αμυντικών της Γανδης κι έξυπνη ανάγνωση της φάσης από τον Παναγίδη (ο οποίος ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα των Βέλγων) ο Άρης κέρδισε πέναλτι στο 36’ το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ματέο Γκαρσία.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μούργος προχώρησε σε αλλαγή προσώπων αλλά όχι και σχηματισμού. Μπράμπετς και Χρυσόπουλος ήταν μόνοι που έμειναν από την εντεκάδα του πρώτου ημιχρόνου. Ενώ το 3-5-2 συμπλήρωσαν οι Φαμπιάνο που ήταν ο τρίτος στόπερ. Πίρσμαν και Εμπακατά ήταν τα δύο μπακ χαφ και οι Ντουκουρέ, Ιτούρμπε και Ματέο Γκαρσία οι εσωτερικοί μέσοι με τους Ντάνιελ Μαντσίνι, Λούις Πάλμα στην επίθεση.

Στην επανάληψη οι «κιτρινόμαυροι» φάνηκαν πιο δημιουργικοί και είχαν πιο πολλές ευκαιρίες. Μάλιστα στο 70ο λεπτό μετά από εντυπωσιακή κούρσα του Χουάν Ιτούρμπε και πάσα στον Ντάνιελ Μαντσίνι ο τελευταίος δεν κατάφερε να πλασάρει έτσι όπως θα ήθελε. Από την πλευρά της η Γάνδη κράτησε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάτι ιδιαίτερο. Όμως είχαν δυο αρκετά καλές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν, με τους Φοφανά στο 84’ αλλά και τον Ντάρκο Λέμαγιτς δύο λεπτά αργότερα.

Το ντεμπούτο του έκανε και το νέο μεταγραφικό του Άρη, ο Άντρε Γκρέι. Ο Τζαμαϊκανός φορ είχε ευκαιρία να ανοίξει λογαριασμό με τους «κιτρινόμαυρους» δύο φορές, αλλά ο  Ρουφ τον σταμάτησε και στα δύο τετ α τετ στο 83′ και στο 88′.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας  στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.