overfm.gr | Ligue 1 | Γαλλία – Στο κυνήγι του Τσάμπιονς Λιγκ το Στρασβούργο, 3-3 την Παρί [vid]

Το Στρασβούργο υποδέχτηκε την Παρί Σεν Ζερμέν για την 29η αγωνιστική της Λιγκ 1 με το παιχνίδι να λήγει ισόπαλο 3-3.

Η αυλαία της 29ης αγωνιστικής της Λιγκ 1, άνοιξε με ένα απίστευτο παιχνίδι ανάμεσα σε Στρασβούργο και Παρί Σεν Ζερμέν. Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 3-3, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 91′.

Η Παρί έχει εξασφαλίσει μαθηματικά τον τίτλο από την περασμένη αγωνιστική. Ο Μαουρίτσιο Ποτσετίνο είναι πιο άνετος και μπορεί να δοκιμάσει νέα συστήματα. Άνετοι βέβαια, είναι και οι παίκτες της ομάδας.

Το Στρασβούργο από την άλλη, είναι πέμπτο και κυνηγάει μία θέση στο Τσάμπιονς Λιγκ της ερχόμενης σεζόν. Μόνο τυχαία δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι τόσο ψηλά στη βαθμολογία. Το 2022 έχει γνωρίσει μόλις 3 ήττες.

Στη χθεσινή αναμέτρηση στο «Σταντ ντε λα Μινό», οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά. Μόλις στο 3′ ο Κέβιν Γκαμειρό βγήκε τετ α τετ και άνοιξε το σκορ. Η Παρί πίεσε και έφτασε στην ισοφάριση στο 23′ με γκολ του Μπαπέ.

Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο. Με την έναρξη του δευτέρου, οι δύο ομάδες κάνανε εκατέρωθεν ευκαιρίες, όμως οι Παριζιάνοι σε 4 λεπτά πήραν αέρα δύο τερμάτων. Στο 64′ σκόραρε ο Χακίμι, ενώ στο 68′ ο Μπαπέ έβαλε το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Το Στρασβούργο όμως δεν τα παράτησε. Στο 75′ ο Μάρκο Βεράτι έβαλε αυτογκόλ και έκανε το σκορ 2-3. Οι γηπεδούχοι, στο 91′ με γκολ του Κάτσι έφτασαν στην πολυπόθητη ισοφάριση. Το όνειρο τους για να συμμετάσχουν για πρώτη φορά στο Τσάμπιονς Λιγκ, παραμένει ζωντανό.