overfm.gr | Βόλεϊ | Γαλλία-ΗΠΑ 3-2: Επτάψυχοι τρικολόρ πήραν το Nations League

Σε ένα ματς θρίλερ η Γαλλία είδε τις ΗΠΑ να κάνουν την ανατροπή από το 0-2 όμως κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ, μαζί και το βαρύτιμο τρόπαιο του Nations League στη Μπολόνια

H Γάλλια χάρη στην επίθεση της και ένα αστείρευτο Έρβιν Ενγκαπέ, πήρε το τρόπαιο του Volleyball Nations League κόντρα στις ΗΠΑ με 3-2 σετ. Νίκη που δεν ήρθε εύκολα, καθώς οι Αμερικανοί πήραν τα δύο πρώτα σετ και είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους.

Οι Γάλλοι μπήκαν με δυναμισμό στο παιχνίδι και πήραν το πρώτο σερ με 25-16. Απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Ενγκαπέ, ο οποίος επιθετικά ήταν άψογος. Οι Αμερικανοί ήταν αδύναμοι να αντιδράσουν, με τους τρικολόρ να κάνουν ότι θέλουν στο τάραφλεξ.

Όμοια και στο δεύτερο σετ. Οι ΗΠΑ βελτιώθηκαν ελαφρώς. Ωστόσο οι Γαλλία βρήκε ξανά τις λύσεις και έκανε το 2-0 στα σετ (25-19). Όμως στο τρίτο σετ η Αμερική εμφανίστηκε αρκετά καλύτερή επιθετικά, πίεσε με το σερβίς την αντίπαλη υποδοχή και το πήρε με 25-15.

Το τέταρτο σετ ήταν κάτι παραπάνω από ένα ντέρμπι. Οι Αμερικανοί ήταν αυτοί που βρήκαν και πάλι τις λύσεις με μπλοκ στο τέλος (22-18) και αργότερα έφεραν το ματς στα ίσια (25-21).

Στο τάι μπρέικ, ωστόσο η Γαλλία έδειξε την κλάση της. Προηγήθηκε με 4-2 και κάπου εκεί κρίθηκαν όλα. Οι Αμερικανοί κατέβασαν διακόπτες και έτσι η Γαλλία πήρε το βαρύτιμο τρόπαιο.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας  στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.