overfm.gr | Euro 2021 | Γαλλία – Γερμανία 1-0: Το αυτογκόλ του Χούμελς έκρινε τη ματσάρα [vids]

Ένα αυτογκόλ του Χούμελς στο 20′ έμελλε να κρίνει τη ματσάρα ανάμεσα στην Γαλλία και τη Γερμανία, με τους «τρικολόρ» να παίρνουν τους τρεις βαθμούς της νίκης (1-0) και να ισοβαθμούν στην κορυφή του Ομίλου με τους Πορτογάλους.

Ήταν το μεγαλύτερο παιχνίδι της πρώτης φάσης των ομίλων. Ομάδες με τρόπαια στις πλάτες του διαστάυρωσαν τα…. ξίφη τους για πρώτη φορά σε τελική φάση ομίλων. Βέβαια τα τελευταία κύπελλα Euro που κατέκτησαν αμφότερες ήταν το 1996 η Γερμανία και το 2000 η Γαλλία.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι Γερμανοί προσπάθησαν να ελέγξουν τον ρυθμό, αλλά βλέποντας τους Γάλλους να είναι ταχύτατοι στον αγωνιστικό χώρο, ήταν αδύνατο να τα καταφέρουν. Ήδη οι «τρικολόρ» είχαν απειλήσει στο 16′ και στο 17 με τους Πογκμπά και Εμπαπέ.

Και κάπου εκεί φτάσαμε στο 20′. Εκεί που οι Γάλλοι πήραν το προβάδισμα με σκορ με λίγο -αν το θέλετε- αορθόδοξο τρόπο, αφού ο Πογκμπά έβγαλε διαγώνια μπαλιά στον Ερναντέζ, εκείνος σέντραρε στο ύψος του πέναλτι και ο Χούμελς με… σεντερφορίσιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η Γερμανία ανέβασε στροφές μετά το αυτογκόλ του Χούμελς. Είχε δύο περιπτώσεις για κάτι καλό με τα φάουλ του Κρος αλλά τα… ξόδεψε χωρίς ουσία. Προσπάθησε να κρατήσει λίγο περισσότερο την μπάλα αλλά και πάλι αδυνατούσε να δημιουργήσει στην περιοχή των «τρικολόρ» που εύκολα διαχειρίζονταν το 1-0, που έμεινε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος είχε το ίδιο μοτίβο με το πρώτο. Οι Γερμανοί ήταν αυτοί που είχαν την κατοχή, ενώ από την άλλη μεριά οι Γάλλοι, πιο υπομονετικοί και πιο επικίνδυνοι.

Στο 51′ ο Ραμπιό έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να χριστεί σκόρερ και να διπλασιάσει τα τέρματα των «τρικολόρ», όμως το τελείωμα του Γάλλου που βρέθηκε μόνος του διαγώνια με την εστία κατέληξε στο δοκάρι. Αυτό ήταν και το σημείο που… «ξύπνησε» για λίγο τους Γερμανούς και προσπάθησαν να βάλουν δύσκολα στην άμυνα των Γάλλων. Οι εικόνα τους από εκείνο το σημείο και μετά ήταν σαφώς καλύτερη σε σχέση με τα προηγούμενα λεπτά του ματς.

Όμως, δεν τα κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στο πλεχτό, καθώς, πέραν του γεγονότος ότι δεν είχαν αποτελεσματικότητα, είχαν και την ατυχία να πέσουν πάνω και στο καλό βράδυ των Βαράν και Ερναντέζ. Όπως στη φάση του 54ου λεπτού του αγώνα όπου ο Γκόσενς έβγαλε εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά, όμως το πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής του Γκνάμπρι, κατέληξε πάνω από τα δοκάρια των «τρικολόρ»

Στο 66′ ο Κίλιαν Εμπαπε, μπήκε στην μεγάλη περιοχή των Γερμανών, έκανε ένα τρομερό πλασέ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα των «παντσερ». Ωστόσο είχε την ατυχία ο παίκτης της Παρί, το γκολ να μην μετρήσει, καθώς ο βοηθός διαιτητή είχε σηκώσει τη σημαία για οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Στο 84′ πλέον, ο Πογκμπά πήρε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, έβγαλε φάτσα με το τέρμπα τον Εμπαπέ, ο οποίος με τη σειρά του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο διαιτητής και πάλι όμως σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ. Στα τελευταία λεπτά οι Γερμανοί προσπάθησαν να φέρουν τη μπάλα στην περιοχή των Γάλλων, αλλά χωρίς αποτέλεσμα κι έτσι έμεινε το τελικό 1-0.

ΓΑΛΛΙΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ 1-0
ΓΑΛΛΙΑ (Ντεσάν): Λιορίς, Παβάρντ, Βαράν, Κιμπεμπε, Λούκας, Πογκμπά, Καντέ, Ραμπιό, Γκριεζμάν, Μπενζεμά, Εμπαπε.
ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Λεβ): Νόιερ, Γκίντερ, Χούμελς, Ρίντιγκερ, Κίμιχ, Γκιουντογκάν, Κρος, Γκόσενς, Χάβερτζ, Μίλερ, Γκνάμπρι.