overfm.gr | Πόλο | Γαλανόλευκες κοριτσάρες συνέτριψαν το Ισραήλ και προκρίθηκαν στα ημιτελικά

Η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών συνέτριψε 14-4 το Ισραήλ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, όπου θα συναντήσει την Ιταλία.

Η Εθνική ομάδα Υδατοσφαίρισης των Γυναικών, ήταν το φαβορί στην αναμέτρηση με το Ισραήλ για την προημιτελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του Σπλιτ και το επιβεβαίωσε και στη πράξη.

Επικράτησε 14-4, προκρίθηκε στην ημιτελική φάση και πλέον την Τετάρτη (07/09) στις 21:30 θα αντιμετωπίσει στο δεύτερο ημιτελικό την Ιταλία που νωρίτερα επιβλήθηκε 16-8 της Κροατίας. Στον άλλο ημιτελικό θα παίξουν Ολλανδία (22-3 τη Γαλλία) – Ισπανία (15-11 την Ουγγαρία).

Η άμυνά μας αποτέλεσε και πάλι το «γερό χαρτί» της ομάδας. Στην επίθεση υπήρξε ένα μεγάλο διάστημα στο τρίτο οκτάλεπτο που δεν βρήκαμε δίχτυα. Μόλις 2:01 από τη λήξη του (μετά από δέκα λεπτά χωρίς τέρμα) η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη σκόραρε για το 9-2 όμως καθώς, από το ξεκίνημα, η Εθνική μας ομάδα δεν είχε καθόλου όρεξη για αστεία. Μπήκε φουριόζα στη πισίνα, και με δυο τέρματα της Έλενας Ξενάκη και από ένα της Φωτεινής Τριχά και της Μαρίας Μυριοκεφαλιτάκη, προηγήθηκε 4-0 χωρίς να το πολυκαταλάβουν οι αντίπαλες του Ισραήλ. Το επιθετικό κρεσέντο της ομάδας μας συνεχίστηκε, Τριχά και Χυδηριώτη έκαναν το 6-0 για να μειώσει στην εκπνοή του οκτάλεπτου η Μπογκατσένκο με πέναλτι.

Η ομάδα κινήθηκε σε πιο…χαμηλούς ρυθμούς στο δεύτερο οκτάλεπτο, σημείωσε δυο ακόμα γκολ με τις Σάντα και Μυριοκεφαλιτάκη, και πήγε στο ημίχρονο με +έξι. Μια διαφορά ασφαλείας βεβαίως.

Η Ελένη Σωτηρέλη χρησιμοποιήθηκε ως τερματοφύλακας στην επανάληψη στη θέση της Ιωάννας Σταματοπούλου που απέκρουσε δυο τέρματα στο πρώτο μέρος. Η Βασιλική Πλευρίτου έκανε το 10-2 με παίκτη παραπάνω, που ήταν και το αποτέλεσμα μετά και την τρίτη περίοδο.

Στην τέταρτη η διαφορά πήρε μεγαλύτερη διάσταση, και έφτασε στο +9 με το εύστοχο πέναλτι (το πρώτο μας στον αγώνα) που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα η Ελευθερία Πλευρίτου για το 13-4 στα 2.39 από τη λήξη. Το +10 (14-4) έγινε στο 1.23 με το τρίτο τέρμα της Τριχά.