overfm.gr | Bundesliga | Φράιμπουργκ 1-3 Μάιντζ: Την «ξεκόλλησε» ο Ματετά

Η Μάιντζ επικράτησε της Φράιμπουργκ με 3-1.

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Bundesliga πέτυχε η Μάιντζ, η οποία με αυτό το αποτέλεσμα κατάφερε να ξεκολλήσει από την ουρά της βαθμολογίας, επικρατώντας της Φράιμπουργκ εκτός έδρας με 3-1. Απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Ματετά, ο οποίος σκόραρε και τα τρία τέρματα της ομάδας του σε διάστημα μόλις 38 λεπτών.

Ο Γάλλος επιθετικός ξεκίνησε να “εκτελεί” από το πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης, αφού μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, νικώντας τον Μίλερ από θέση τετ-α-τετ. Ο Ματετά, ολοκλήρωσε το εντυπωσιακό χατ-ρικ πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αφού “χτύπησε” ξανά στο 34ο και το 40ο λεπτό, δίνοντας στην ομάδα του προβάδισμα τριών τερμάτων.

Οι γηπεδούχοι, δεν μπορούσαν σε καμία περίπτωση να βρουν αντίδραση, ενώ το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Πέτερσεν στο 63ο λεπτό. Το 3-1 δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά, με την Μάιντζ να παίρνει το πολύτιμο τρίποντο και φτάνει τους 4 βαθμούς και την 15η θέση, ενώ η Φράιμπουργκ έμεινε με 6 πόντους στην 14η θέση.

Οι συνθέσεις:

Φράιμπουργκ: Μίλερ, Λάινχαρτ, Χάιντζ, Γκιντέρ, Σχμιντ, Τέμπελμαν (Χόφλερ 46′), Σάλαι, Γκριφό, Σάνταμαρία (Τιλ 88′), Πέτερσεν, Χόλερ (Ντεμίροβιτς 84′)

Μάιντζ: Ζέντερ, Χακ, Νιακάτε, Τζούστ, Μπροσίνσκι, Μαρτίνς (Κίλιαν 90+2′), Οζτουνάλι, Κβάισον (Ονισίβο 70′), Μποέτιους, Ματετά ( Γουόν 80′)