overfm.gr | Serie A | Φοβερή επιστροφή για Έμπολι και βαθμός στο φινάλε

Στις καθυστερήσεις έκανε φοβερή ανατροπή η Έμπολι και απέσπασε ισοπαλία από την Σπέτσια με 2-2 στο «Κάρλο Καστελάνι» ενώ έχανε με 2-0.

Η Σπέτσια προηγήθηκε με 2-0 με ντοπιέτα του Βέρντε μέσα στο «Κάρλο Καστελάνι» αλλά η Έμπολι με ανατροπή στο φινάλε ισοφάρισε σε 2-2 σώζωντας την παρτίδα. Με αυτήν την ισοπαλία οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 10η θέση με 27 βαθμούς ενώ οι φιλοξενούμενοι στην 17η με 19.

Στο 1ο μόλις λεπτό ο Βικάριο είπε όχι σε σουτ του Μπουραμπιά ενώ στο 8’ ήταν η σειρά του Ντραγκόβσκι να πει όχι σε προσπάθεια του Μπαλντάντσι. Στο 19′ ο Βισνιέφσκι έκανε την κεφαλιά με τον Παρίζι να σώζει στην γραμμή αλλά το VAR εντόπισε ότι ο τελευταίος βρήκε την μπάλα με το χέρι και έδωσε πέναλτι με αποτέλσμα να αποβληθεί. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Βέρντε αλλά νικήθηκε από τον Βικάριο. Όμως  διαιτητής διέταξε επανάληψη και τότε δεν λάθεψε για να κάνει το 0-1. Ο ίδιος παίκτης στο 32′ με τρομερό σουτ έκανε το 0-2 παγώνοντας για δεύτερη φορά την Τοσκάνη.

Στο 49′ ήταν η σειρά της Σπέτσια να μείνει μ δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Εσπόζιτο με δεύτερη κίτρινη. Στο 68’ ο Ντραγκόβσκι έσωσε μετά από κεφαλιά του Καπούτο ενώ στο 71’ ο Βικάριο νίκησε εντυπωσιακά τον Σομουρόντοβ. Στο 72′ ο Καμπάγκι με σουτ εντός περιοχής μείωσε σε 1-2 . Οι «Τοσκανοί» πιεσαν για την ισοφάριση και την άγγιξαν στο 82′ αλλά ο Ντραγκόφσκι έσωσε σε σουτ του Πίκολι. Δεν συνέβη το ίδιο και στο 93′ με δυνατό σουτ του Βινιάτο που ισοφάρισε στο τελικό 2-2.

ΕΜΠΟΛΙ: Βικάριο, Παρίζι, Λουπέρτο, Ισμαΐλι, Εμπουεχί (60’ Στοϊάνοβιτς), Άκπα Άκπρο (60’ Πίκολι), Μαρίν, Μπαντινέλι (85’ Bινιάτο), Μπαλντάντσι (25’ Κακάτσε), Καμπιάγκι, Καπούτο (85’ Σατριάνο)

ΣΠΕΤΣΙΑ: Ντραγκόβσκι, Βισνιέβσκι, Νικολάου, Αμιάν, Ρέκα, Γκιασί (64’ Χολμ), Μπουρμαπιά, Αγούδελο (79’ Τσίποτ), Εσπόζιτο, Βέρντε (52’ Έκνταλ), Σομουρόντοβ