overfm.gr | Ligue 1 | Φουλ για Ευρώπη η Λιλ, [4 – 0] την Κλερμόν

Η Λιλ επικράτησε της Κλερμόν με περίσσια άνεση, με 4-0 και παραμένει σε… τροχιά Ευρώπης για την Ligue 1. ύστερα από δεύτερη συνεχόμενη νίκη

Με δυο ασίστ του Ρενάτο Σάντσες, η Λιλ επικράτησε 4-0 της Κλερμόν και παραμένει σε ευρωπαϊκή τροχιά.

Πιο συγκεκριμένα, η Λιλ πέτυχε δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, για πρώτη φορά από τον Δεκέμβριο, και τα κατάφερε απέναντι στη νεοφώτιστη Κλερμόν.

Μόλις στο τρίτο λεπτό, ο Σάντσες έβγαλε τη σέντρα και ο Μπάμπα, στο δεύτερο δοκάρι, με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Η Λιλ έφτασε κοντά και στο 2-0, με τον Αντρέ, αλλά ο γκολκίπερ της Κλερμόν απέκρουσε με τα δάχτυλα. Στο πρώτο 45λεπτο, η καλύτερη στιγμή της Κλερμόν ήταν μια εκτέλεση φάουλ του Μπερτομιέ, που απομάκρυνε ο γκολκίπερ Ζαρντίμ.

Στο τελευταίο 20λεπτο, τελικά, η Λιλ βρήκε άλλα τρία γκολ. Στο 68′, η Κλερμόν έμεινε με δέκα παίκτες και στο 71′ έγινε το 2-0. Από τη δεύτερη ασίστ του Σάντσες, ο Καναδός Ντέιβιντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, σκοράροντας για πρώτη φορά μετά από οκτώ παιχνίδια.

Με παίκτη παραπάνω, η Λιλ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, με τον Τσελίκ στο 84ο λεπτό και στο 90′ ο Ζέγκροβα διαμόρφωσε το τελικό 4-0.