overfm.gr | Ligue 1 | «Φορτσάτη» έρχεται η Μαρσέιγ

Η Μαρσέιγ επικράτησε της Μπορντό με 3-1 στο “Βελοντρόμ” και έρχεται στον Πειραιά με ανεβασμένη ψυχολογία.

Η πρώτη αντίπαλος του Ολυμπιακού για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, Μαρσέιγ επικράτησε με 3-1 της Μπορντό για την 7η αγωνιστική του Σαμπιονά επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από τρεις διαδοχικές ισοπαλίες. Πλέον, οι Γάλλοι είναι σε πολύ κατάσταση και έρχονται στην Ελλάδα με ανεβασμένη ψυχολογία.

Για τους Μασσαλούς, μεγάλος πρωταγωνιστής  ήταν ο Φλοριάν Τοβέν, ο οποίος  πέτυχε ένα γκολ, είχε μια ασίστ, αλλά και ένα χαμένο πέναλτι. Ο 27χρονος, άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό της συνάντησης  με όμορφο σουτ εκτός περιοχής, ενώ στο 14’ ο Κοστίλ του είπε “όχι” από τα ένδεκα βήματα.

Στο 54′,  Αμαβί έκανε το 2-0 με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τοβέν, κλειδώνοντας την υπόθεση νίκη για την ομάδα του. Ο Πάμπλο στο 64ο λεπτό, έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας το 3-0 για τους γηπεδούχους. Το μόνο που κατάφερε η Μπορντό, ήταν να μειώσει με τον Μάχα, στο 83ο λεπτό.