overfm.gr | ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Φορτούνα Ντίσελντορφ – Ολυμπιακός 1-2: Δίνει λύσεις και στα φιλικά ο Χασάν!

Ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη στο δεύτερο φιλικό της χρονιάς κόντρα στην Φορτούνα Ντίσελντορφ, καθώς κέρδισε τους Γερμανούς 1-2.

Ο Ολυμπιακός παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς έκανε την ανατροπή. Τα γκολ για το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς πέτυχαν οι Παπέ Αμπού Σισέ (29’) και Αχμέντ Χασάν (62’). Αυτό ήταν το δεύτερο φιλικό που δίνει ο Ολυμπιακός επί αυστριακού εδάφους και συνοδεύτηκε με νικηφόρο αποτέλεσμα.

Η ομάδα του Πέδρο Μάρτινς ήταν αυτή η οποία κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, ενώ είχε ευκαιρίες για να ανεβάσει πιο ψηλά τον δείκτη του σκορ.

Για τους ερυθρόλευκους το ντεμπούτο του έκανε ο Γκονζάλο Άβιλα, ο οποίος ξεκίνησε βασικός και βγήκε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ματς:

Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού βρήκαν και τις δύο ομάδες να μπαίνουν μουδιασμένες. Από τις δύο ομάδες όμως οι Γερμανοί ήταν αυτοί οι οποίο μπήκαν λίγο καλύτερα στο χορτάρι. Ο Ολυμπιακός άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς αργότερα.

Στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης η ομάδα του Πειραιά είχε την πρώτη καλή στιγμή της στο παιχνίδι όταν ο Βαλμπουενά εκτέλεσε ένα φάουλ και ο Εμβιλά δεν κατάφερε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση.

Στο 23ο λεπτό ήρθε το γκολ για τους τυπικά γηπεδούχους όταν ο Πέτερσον με ένα πολύ όμορφο πλασέ κέρδισε τον Κρίστινσον και έγραψε το 1-0.

Ο Ολυμπιακός όμως συνέχισε να είναι η καλύτερη ομάδα μέσα στον αγωνιστικό χώρο και βρήκε την απάντηση στο 29ο λεπτό με τον Σισέ μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς συνέχισε να πιέζει τους Γερμανούς με σκοπό να ανατρέψει το παιχνίδι. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την μπάλα στα πόδια τους και προσπάθησαν να δημιουργήσουν, ώστε να φτάσουν στο δεύτερο τέρμα.

Ο Ολυμπιακός είχε μια καλή στιγμή στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Καμαρά να σημαδεύει πάνω σε αντίπαλα σώματα. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι ισόπαλο στο 1-1.

Πριν την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ο Πορτογάλος τεχνικός έκανε αλλαγές με σκοπό να δει και τους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές του. Ο πήρε την Θέση του Κρίστινσον και ο Μπουχαλάκης την θέση του Κούντε.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τίποτα συναρπαστικό με την έναρξη του. Μαρτίνς με σκοπό να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του προέβη σε αλλαγές στο 57ο λεπτό. Η 11άδα του Ολυμπιακού διαμορφώθηκε ως εξής: 4-2-3-1 με τους Βατσλίκ, Κανέ, Μπαγκαλιάνης, Αβραάμ, Κούτρη, Αγκιμπού Καμαρά, Μπουχαλάκη, Φαντιγκά, Καρβάλιο, Ραντζέλοβιτς και Χασάν.

Στο 62ο λεπτό της φιλικής αυτής αναμέτρησης ο Αχμέντ Χασάν έκανε το 1-2, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Ο Αιγύπτιος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με μια ωραία κεφαλιά, μετά από μια εκτέλεση φάουλ του Ραντζέλοβιτς.

Ο Βατσλίκ έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι και γλύτωσε τον Ολυμπιακό σε ένα σουτ του Γκίντσεκ ενώ απέκρουσε και πέναλτι στο 76ο λεπτό, το οποίο κέρδισαν μετά από κόρνερ οι Γερμανοί, καθώς η μπάλα βρήκε στο χέρι του Χασάν.

Η ομάδα του Μαρτίνς είχε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να πετύχει και 3ο τέρμα όταν ο Μπουχαλάκης δοκίμασε ένα δυνατό σουτ το οποίο πέρασε λίγο άουτ.

Μετά και την ευκαιρία του Μπουχαλάκη το παιχνίδι δεν είχε κάτι συγκινητικό να δείξει με τις δύο ομάδες να αποχωρούν για τα αποδυτήρια και το σκορ να μένει στο 1-2 και να αναδεικνύει την Πειραϊκή ομάδα ως νικήτρια.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έδειξε μια καλύτερη εικόνα σε σχέση με την χτεσινή αναμέτρηση κόντρα στην Ριντ. Οι «ερυθρόλευκοι», ήταν πιο ψύχραιμοι με την μπάλα στα πόδια και έδειξαν να έχουν πιο καθαρό μυαλό. Για τον Ολυμπιακό οι παίκτες που ξεχώρισαν με την απόδοση τους ήταν οι Βαλμπουενά, Άβιλα, Σισέ, Κούντε, Αγκιμπού Καμαρά, Ραντζέλοβιτς. Βέβαια αυτό που πρέπει να προβληματίσει τον Πορτογάλο τεχνικό είναι η αμυντική λειτουργεία της ομάδας του καθώς οι «ερυθρόλευκοι», σε δύο διαδοχικά παιχνίδια έκαναν πέναλτι, ενώ παράλληλα οι Γερμανοί βρήκαν την άμυνα του Ολυμπιακού ανοργάνωτη στο τρανζίσιον αρκετές φορές.