Formula 1

Formula 1 – Θριαμβευτής Λεκλέρ στην Αυστραλία, εγκατάλειψη για Φερστάπεν και Σάινθ

Νικητής του Grand Prix της Αυστραλίας αναδείχθηκε ο Σαρλ Λεκλέρ ενώ την ίδια ώρα οι Μαξ Φερστάπεν και Κάρλος Σάινθ εγκατέλειψαν.

10.04.2022 | 10:27

Κυρίαρχος ο Μονεγάσκος, αγώνας- «εφιάλτης» για Φερστάπεν και Σάινθ

Ο Μονεγάσκος οδηγός της Ferrari ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα και πλέον χτίζει μια πολύ καλή διαφορά ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Πέρεζ ενώ το βάθρο των νικητών συμπλήρωσε ο Τζορτζ Ράσελ. Ο Λεκλέρ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την εγκατάλειψη του Μαξ Φερστάπεν. Ο Ολλανδός παγκόσμιος πρωταθλητής στον 39ο γύρο του Grand Prix της Αυστραλίας εγκατέλειψε λόγω βλάβης στον κινητήρα. Επιπλέον, μόλις στο δεύτερο γύρο ο Κάρλος Σάινθ έχασε τον έλεγχο του μονοθεσίου του με τον αγώνα να ολοκληρώνεται άδοξα για τον οδηγό της Ferrari. Ωστόσο, οι εγκαταλείψεις δεν σταματούν εδώ. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2013, Σεμπάστιαν Φέτελ στον 23ο γύρο, έχασε τον έλεγχο της Aston Martin, χτύπησε στις μπαριέρες και εγκατέλειψε.

Ο Λεκλέρ αν και νωρίς στη σεζόν δείχνει ικανός να αμφισβητήσει την κυριαρχία του Φερστάπεν. Ο Μονεγάσκος πλέον μετράει δύο νίκες σε τρεις συνολικά αγώνες και δείχνει έτοιμος για το μεγάλο βήμα στην καριέρα του. Την ίδια ώρα, ο Μάξ Φερστάπεν έχει ήδη δύο εγκαταλείψεις, γεγονός, το οποίο γεννά ερωτήματα αναφορικά με την αξιοπιστία του μονοθεσίου του. Επόμενος αγώνας είναι το GP Εμίλια-Ρομάνια στην πίστα της Ίμολα το 3ήμερο 22-24 Απριλίου.