overfm.gr | Γ' Εθνική | Football League: Ένα βήμα πριν την άνοδο η Καλαμάτα

Η Καλαμάτα πήρε το ντέρμπι κόντρα στην Καλλιθέα (1-0) και πλέον βρίσκεται στην κορυφή του πρωταθλήματος και αγκαλιά με την άνοδο στη Super League 2.

Ένα βήμα πριν την άνοδο στη Super League 2 βρίσκεται η Καλαμάτα, η οποία πήρε το ντέρμπι με την Καλλιθέα. Η «μαύρη θύελλα» κατάφερε να βρει σκορ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μπακαγιόκο και πλέον έχει τον πρώτο λόγο στην υπόθεση άνοδος.

Η Καλλιθέα από την άλλη, με αυτή την ήττα έχασε την ευκαιρία να ανέβει μόνη στη δεύτερη θέση και πλέον βρίσκεται ισόβαθμη με την Ρόδο, η οποία έχασε εντός έδρας από τον Ιάλυσο (2-1) στο ντέρμπι του νησιού.

Στα άλλα αποτελέσματα του Νοτίου Ομίλου, ο Αστέρας Βλαχιώτη κέρδισε 1-0 το Αιγάλεω αλλά έχει υποβιβάστεί και μαθηματικά, όπως και η Ένωση Ασπροπύργου που γνώρισε βαριά ήττα με 6-1 από τη Νίκη Βόλου. Την ίδια ώρα η Σαντορίνη έμεινε στο 2-2 με την Επισκοπή.

Όσον αφορά στον Βόρειο Όμιλο της Football League, η Καβάλα έχει πάρει ήδη την άνοδο, ενώ η Βέροια θέλει έναν βαθμό, μετά την ήττα του Πανσερραϊκού, προκειμένου να εξασφαλίσει την άνοδο.