overfm.gr | Βόλεϊ | Φοίνικας Σύρου – ΠΑΟΚ (0-3 σετ) – Κυπελλούχος Ελλάδος ο «Δικέφαλος»

Ο συντρηπτικός ΠΑΟΚ επιβλήθηκε 3-0 σετ του Φοίνικα Σύρου στον τελικό του Final Four και στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδος για το 2022.

Κυπελλούχος Ελλάδας για τέταρτη φορά στην Ιστορία του και τρίτη διαδοχική (το 2020 και το 2021 δεν είχαν διεξαχθεί τελικοί, λόγω της πανδημία του κορονοϊού) στέφθηκε ο ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν άνετα με 3-0 σετ του Φοίνικα Σύρου στον τελικό του φάιναλ-4 του θεσμού, που φιλοξενήθηκε στο κλειστό της Γλυφάδας «Μάκης Λιούγκας».

Τα σετ: 18-25, 31-33, 19-25

Τα σερβίς του Κουμεντάκη έκαναν τη διαφορά για τον ΠΑΟΚ, που αξιοποίησε την δυναμική εκκίνηση του στον τελικό και γρήγορα εξασφάλισε ένα προβάδισμα έξι πόντων (3-9). Ο Φοίνικας προσπάθησε για την ανατροπή, ισοφάρισε σε 14-14, αλλά μέχρι εκεί… Ο ΠΑΟΚ είχε τις λύσεις και έκλεισε το πρώτο σετ με 25-18.

Η ομάδα της Σύρου αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ στις αρχές του δεύτερου σετ. Αξιοποίησε τα σερβίς του Φράγκου και ξέφυγε με 5-0. Ωστόσο, οι Θεσσαλονικείς σημείωσαν την ανατροπή 15-16, για να ακολουθήσει δυνατό ντέρμπι, πριν ο ΠΑΟΚ φτάσει σε σετ μπολ με 24-23, το οποίο έσβησε ο Στερν. Ένας άσος του ακραίου του Φοίνικα έβαλε μπροστά στο σκορ τον Φοίνικα, που άγγιξε το 1-1. Όμως μετά από επανεξέταση μία φάσης με πρωταγωνιστή τον Μπαρνς, οι διαιτητές κράτησαν ζωντανό το όνειρο του 2-0 για τον ΠΑΟΚ. Τελικά, με το σκορ στο 26-26, ο «Δικέφαλος» αναδείχθηκε νικητής στις λεπτομέρειες, παίρνοντας το δεύτερο σετ με 33-31.

Δίχως να χάσουν τη συγκέντρωση τους και με την ψυχολογία με το μέρος τους, οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 5-0 στο τρίτο σετ και δεν κοίταξαν πίσω μέχρι το 25-19.

Οι συνθέσεις:

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ: Ιερεζουέλο, Μιχάλοβιτς. Φράγκος, Στερν, Τζούριτς, Κόστα και λίμπερο ο Καρασσαβίδης
ΠΑΟΚ: Γουόλς, Ούντρις, Μπαρνς, Κουμεντάκης, Μπράουν, Πετρέας και λίμπερο ο Κοκκινάκης.