overfm.gr | League Cup «Νίκος Σαμαράς» | Φοίνικας ONEX-Παναθηναϊκός 1-3 – 2/2 και «έφυγαν» για τελικό οι «Πράσινοι»

Ο Παναθηναϊκός αν και ξεκίνησε νωθρά, νίκησε 3-1 τον κακό του δαίμονα τον Φοίνικα Σύρου και προκρίθηκε στον τελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς»

Ο Παναθηναϊκός εξάλειψε τον κακό του δαίμονα του, τον Φοίνικα Σύρου. Τον νίκησε με 3-1 και πέρασε στον τελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς». Εκεί θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ σε διπλούς τελικούς στις 9 και 13/5.

1ο σετ

Οι «Πράσινοι» μπήκαν αρκετά συγκεντρωμένοι στο πρώτο σετ παίρνοντας προβάδισμα τριών πόντων χάρη στα καλά σερβίς του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου. Παρόλα αυτά οι «Πειρατές» έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν (6-6). Παρά ταύτα πήραν και προβάδισμα (14-11 και 16-13)

Το timeout που πήρε ο κόουτς του «Τριφυλλιού» Δημήτρης Ανδρεόπουλος, ήταν ικανό για να βάλει φρένο στον ρυθμό του Φοίνικα. Με ένα πολύ καλό επιθετικό σερί ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 17-17 και βρέθηκε εκ νέου σε θέση οδηγού, κλείνοντας το σετ στο 25-22 υπέρ του.

2ο σετ

Στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας Σύρου ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής. Η νησιωτική ομάδα πήρε κεφάλιο επτά πόντων (10-3) και ήταν αδύνατο να τον φτάσει. Η διαφορά μάλιστα έφτασε σε διψήφιο νούμερο (18-8), με τους γηπεδούχους να παίρνουν δια περιπάτου το σετ με 25-12.

3ο σετ

Και στο τρίτο σετ το σύνολο του Μιλενκόσκι μπήκε με σπασμένα τα φρένα. Ξεκίνησε προηγούμενος με 5-2 και τον Παναθηναϊκό να φέρνει το σετ τούμπα (6-7). Η αντίδραση του Φοίνικα ήταν άμεσα και το -1 το έκανε +4 (16-12).

Όπως και στο πρώτο σετ ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος πήρε τάιμ άουτ χαλώντας ξανά τον ρυθμό των γηπεδούχων. Με σερί 7-10, πέρασε μπροστά με 17-22. Από εκεί και πέρα το έργο του έγινε εύκολο και πήρε το σετ με 25-21.

4ο σετ

Στο τελευταίο σετ, αν και ο Φοίνικας ξεκίνησε δυναμικά (4-3), ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι εκεί για να αντιδράσει. Στα μέσα του τέταρτου σετ πήρε κεφάλι δύο πόντων (14-16). Εκεί οι γηπεδούχοι με τους Φράγκο και Κόστα πέρασαν και πάλι μπροστά (18-17). Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ανέκτησαν το υπέρ τους σκορ (18-20) και έκαναν το 1-3.