overfm.gr | Volley League | Φίλιππος-ΠΑΟΚ 3-1: Τεράστια πρόκριση για τους Βεροιώτες στον τελικό του League Cup

Σπουδαία εμφάνιση και στον τελικό ο Φίλιππος, πετώντας έξω τον Δικέφαλο

Κάνοντας μία τρομερή εμφάνιση κόντρα στον ΠΑΟΚ, ο Φίλιππος Βέροιας πήρε μία σπουδαία νίκη στον ημιτελικό του League Cup με 3-1, αφήνοντας εκτός συνέχειας τον Δικέφαλο που παρουσίασε πολύ μέτριο πρόσωπο.

Στο πρώτο σετ ο Φίλιππος μπήκε πολύ δυνατά, με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα από νωρίς με 6-4 και 9-7. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, καθώς μέχρι το 20-17 οδηγούσαν εύκολα το σετ.

Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κάνει την τελική του αντεπίθεση, κάνοντας ένα μίνι σερί 0-2 και μειώνοντας σε 20-19, αλλά οι Βεροιώτες ασκώντας μεγάλη πίεση από το σερβίς με τον Γάτση έκαναν το 1-0 με 25-19.

Το δεύτερο σετ εξελίχθηκε ανάλογα, με τον Φίλιππο να έχει το προβάδισμα από την αρχή, χωρίς να επιτρέψει στον ΠΑΟΚ να τον πλησιάσει. Η ομάδα της Ημαθίας, πήγε ακόμη και στο +3 με 17-14, αλλά ο Δικέφαλος έκανε την αντεπίθεσή του και ισοφάρισε σε 20-20.

Στην τελική ευθεία του σετ, οι «κόκκινοι» ήταν καλύτεροι στα σημεία, με αποτέλεσμα να να κάνουν το 2-0 με 25-23, μετά από επίθεση του Τζιουμάκα.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος για να μείνει ζωντανός στο παιχνίδι, παίρνοντας από νωρίς ένα προβάδισμα με 5-9 και 9-12, μετά από πόντους των Ντεν Ντρις και Τακουρίδη.

Ο Φίλιππος ήταν… επτάψυχος, επιστρέφοντας στο σετ και ισοφαρίζοντας σε 15-15, ενώ παρά το 19-23 του Δικεφάλου, οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά τον ΠΑΟΚ στους 23. Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι είχαν πιο καθαρό μυαλό και με άσσο του Κουμεντάκη μείωσαν με 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Δικέφαλος προσπάθησε να στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, ξεκινώντας με ένα γρήγορο 0-2 χάρη στα καλά σερβίς του Ντεν Ντρις. Στη συνέχεια, η ομάδα του Τζιουμάκα έβγαλε αντίδραση, παιρνώντας μπροστά σε ένα πολύ σημαντικό σημείο του σετ με 17-15.

Oι Βεροιώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, πηγαίνοντας στο 22-20, αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί τριών πόντων πήρε βραχεία κεφαλή με 22-23. Η ψυχολογία του Φιλίππου δεν πτοήθηκε, με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά με 24-23 με άσσο του Τζιουμάκα, ενώ στη συνέχεια το μπλοκ πάνω στον Κουμεντάκη έδωσε τη νίκη στους νεοφώτιστους με 3-1.

Τα σετ: 25-19, 25-23, 23-25, 25-23