overfm.gr | Euroleague | Φενέρ – Μπασκόνια 75-53 – Κυρίαρχη από την αρχή [vid]

Η Φενέρ υποδέχθηκε στην Ούλκερ Σπόρτς Αρένα τη Μπασκόνια και κατάφερε να επικρατήσει εύκολα όπως δείχνει και το τελικό 75-53.

Η Φενέρ, υποδέχθηκε στην Τουρκία τη Μπασκόνια, στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής της Euroleague. Η τουρκική ομάδα ήταν κυρίαρχη από την αρχή μέχρι το τέλος. Ουσιαστικά, χωρίς να αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα, επικράτησε των Βάσκων με 75-53.

Η νίκη αυτή ανέβασε το ρεκόρ της Φενέρ στο 7-9. Από την άλλη, η ομάδα του Κερεχέτα  ακολουθεί πτωτική πορεία, έχοντας 5 νίκες και 11 ήττες σε 16 αγώνες.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Φενέρ μπήκε στο παιχνίδι με «άγριες» διαθέσεις. Έτσι κατόρθωσε να πάρει ευρύ προβάδισμα. Συγκεκριμένα, όταν το χρονόμετρο έδειχνε 5:11′ ο Μπούκερ  έγραφε το 15-2 για την γηπεδούχο ομάδα. Στη συνέχεια η ομάδα του Τζόρτζεβιτς, προηγήθηκε και με 17-4. Σε αυτό το σημείο η Μπασκόνια, βρήκε κάποιους πόντους. Κάνοντας ένα σερί 7-0, ο Ένοχ διαμόρφωσε το 17-11. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 19-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Φενέρ, με κύριο όπλο την άμυνά της, αλλά και τον Νάντο Ντε Κολό, κατάφερε να διατηρήσει διψήφιες διαφορές. Το 19-14, έγινε 31-17, με τον Μπούκερ να πραγματοποιεί ένα ακόμα τελείωμα κάτω από το καλάθι της Μπασκόνια.  Η Βάσκικη ομάδα ουσιαστικά ακολουθούσε τον ρυθμό της γηπεδούχου, μη μπορώντας να απειλήσει. Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να βρίσκεται στο 43-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπασκόνια μπήκε στο παιχνίδι με σκοπό να αντιδράσει. Ωστόσο η Φενέρ είχε τις λύσεις παρότι δεν έπαιζε τόσο καλά όσο πριν. Η τρίτη περίοδος έληξε με επιμέρους σκορ 15-12 πέρ των φιλοξενούμενων. Το συνολικό σκορ του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 55-43 υπέρ της παρέας του Ντε Κολό.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Φενέρ πήρε και πάλι τα ηνία στην Ούλκερ Σπορτς Αρένα. Έτσι με το χρονόμετρο να δείχνει 5′ πριν το τέλος, ο Ντε Κολό διαμόρφωσε το 62-48 υπέρ της ομάδας του. Σε καταπληκτική μέρα βρέθηκε ο Γάλλος, που τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους. Ακολούθησαν ο Πολονάρα με 15 και ο Βέσελι με 13.

Στην τελική ευθεία η Μπασκόνια δε μπόρεσε να κάνει και πολλά πράγματα. Η Φενέρ παρουσιάστηκε σε πολύ καλή κατάσταση και νίκησε με 75-53. Από την άλλη, για τους φιλοξενούμενους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ένοχ με 14 πόντους.