overfm.gr | Volley League | Φανταστικός Παναθηναϊκός πήρε το διπλό μέσα στην Πυλαία

Ο Παναθηναϊκός δεν πτοήθηκε από την ήττα από την Χάλκμπανκ και επικράτησε 3-1 σετ του ΠΑΟΚ μέσα στην Πυλαία, για την 2η αγωνιστική των Play offs της Volley League ανδρών.

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε άλλη μία μεγάλη εμφάνιση. Οι «πράσινοι» δεν πτοήθηκαν από την ήττα από την Χάλκμπανκ και επικράτησαν 3-1 σετ του ΠΑΟΚ μέσα στην Πυλαία στο μεγάλο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Β’ φάσης του πρωταθλήματος της Volley League.

Με τη νίκη αυτή ο Παναθηναϊκός αναρριχήθηκε στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος, όντας στο +1 από τον ΠΑΟΚ.

Η εικόνα του αγώνα:

O Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε 8-16 επί του ΠΑΟΚ. Με δυνατά σερβίς του Κουκλίνσκι οι γηπεδούχοι μείωσαν 13-18, 16-19 και 19-21 με δύο μονά μπλοκ του Μπαρνς στον Βαν Ντε Ντρις. Επίθεση του Βέλγου και άουτ του Ούντρις 19-23. Πέρασμα του Λευκορώσου, καρφί του Ντε Ντρις στο φιλέ και μπλοκ στον Πρωτοψάλτη έκαναν το 23-24 για να τελειώσει το σετ με φιλέ του ΠΑΟΚ.

Στο δεύτερο σετ το 10-9 έγινε 11-19, εξαιτίας της κακής υποδοχής του ΠΑΟΚ. Γι’ αυτό, ο Σωτηρίου πήρε τη θέση του Μπαρνς. Εύκολα το 16-25.

Ο ΠΑΟΚ πήρε για πρώτη φορά διαφορά τεσσάρων πόντων στο 18-14 του τρίτου σετ, με κεντρικό τον Τακουρίδη, αλλά ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 19-18 με τον Πρωτοψάλτη. Ο Ούντρις έκανε το 22-20, ο Βαν Ντε Ντρις το 22-21, ο Μπαρνς το 23-21, άουτ του Βαν Ντε Ντρις 24-21, φιλέ του Βαν Ντε Ντρις 25-21.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε εξ αρχής διαφορά. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 17-18 με μπλοκ του Κουκλίνσκι στον Πρωτοψάλτη. Ισοφάρισε 18-18 με Ούντρις και νέο “στοπ” του Κουκλίνσκι στον Πρωτοψάλτη 19-18. Ο Μπαρνς έχασε το σερβίς 19-19, τον μιμήθηκε ο Πρωτοψάλτης 20-19. Βαν Ντε Ντρις 20-20, άουτ Κουκλίνσκι 20-21, Πετρέας 21-21, Κουκλίνσκι 22-21, πλασέ Ανδρεόπουλου 22-22, χαμένο σερβίς Βαν Ντε Ντρις 23-22, Ανδρεόπουλος 23-23, φιλέ Ρανγκέλ 24-23, Πρωτοψάλτης 24-24, μπλοκ Πρωτοψάλτη στον Ούντρις 24-25, Πρωτοψάλτης 23-25.

Τα σετ 23-25, 16-25, 25-21, 24-26