overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Φαν’τ Σχιπ – «Παίξαμε το ποδόσφαιρο που θέλαμε»

Η Ελλάδα δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ελβετία, με τον Τζον Φαν’τ Σχιπ να τονίζει πως η Εθνική έπαιξε το ποδόσφαιρο που ήθελε.

Η Ελλάδα έκανε ένα καλό παιχνίδι κόντρα στην Ελβετία, ωστόσο οι παίκτες του αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν παρέλειψαν να κάνουν λάθη, με αποτέλεσμα να το πληρώσουν.

Λίγη ώρα μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής της Εθνικής μας Ομάδας, Τζόν Φαν’τ Σχιπ τόνισε πως τα λάθη πάντα θα υπάρχουν και ήθελε οι παίκτες του να τα μειώσουν.

Αναλυτικά:
«Ήταν ένα καλό παιχνίδι, στην αρχή ήμασταν λίγο εκτός ρυθμού. Μετά το 1-0 μπήκαμε στον αγώνα και μετά το 20ο λεπτό παίξαμε καλά, σκοράραμε και είχαμε καλές ευκαιρίες. Και στο δεύτερο μέρος είχαμε ευκαιρίες, το δεύτερο γκολ που δεχθήκαμε ήμασταν άτυχοι, η μπάλα έφυγε μακριά από τον Μαυροπάνο.

Ήταν ένα καλό παιχνίδι για εμάς, για να δούμε που βρισκόμαστε μετά από αρκετό καιρό που δεν είχαμε αγώνα. Αν παίξουμε με αυτή την ενέργεια, με αυτή την σωστή νοοτροπία, θα έχουμε καλά αποτελέσματα με το Κόσοβο και την Σουηδία».

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός πρόσθεσε: «Τα λάθη πάντα θα υπάρχουν, απλά θέλουμε να τα μειώσουμε. Μας τιμώρησαν αλλά παίξαμε το ποδόσφαιρο που θέλουμε. Βάλαμε παίκτες που έδειξαν πως είναι έτοιμοι, είναι μία δύσκολη περίοδος για την επιλογή των ποδοσφαιριστών λόγω και τραυματισμών»