overfm.gr | Διεθνή | FA CUP – Στους «8» Λίβερπουλ, Τσέλσι και Σαουθάμπτον

Την πρόκρισή τους στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας εξασφάλισαν οι Λίβερπουλ, Τσέλσι και Σαουθάμπτον στις χθεσινές αναμετρήσεις.

Στο «Anfield» η Λίβερπουλ λίγες μέρες μετά την κατάκτηση του Carabao Cup επιβλήθηκε 2-1 της Νόριτς και συνεχίζει την πορεία της  στην αρχαιότερη ποδοσφαιρική διοργάνωση. Το σκορ για τους «κόκκινους» άνοιξε στο 27’ o Mιναμίνο με πλασέ εντός περιοχής. Δώδεκα λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με εξαιρετικό σουτ εντός περιοχής. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 2-1 στο 76’ με ωραίο σουτ εκτός περιοχής του Ρούπ.

Η Τσέλσι τα χρειάστηκε απέναντι στην Λούτον. Οι «μπλε» στον απόηχο της αποχώρησης από τον σύλλογο του Ρόμαν Αμπράμοβιτς επιβλήθηκαν 3-2 της Λούτον. Η αποστολή της Τσέλσι έκρυβε παγίδες. Η Λούτον μπορεί να αγωνίζεται στην Championship αλλά είναι μια δυσκολοκατάβλητη ομάδα, η οποία κάνει όνειρα ανόδου στην Premier League. Ο λονδρέζικος σύλλογος άνοιξε το σκορ μόλις στο 2’ με κεφαλιά του Μπούρκε. Ο Σαούλ στο 27’ έφερε το παιχνίδι στα ίσια με την Λούτον να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα στο 40’ με τον Κόρνικ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι ανέβασε στροφές και χάρη στα τέρματα των Βέρνερ και Λουκάκου στο  68’ και στο 78’ αντίστοιχα πήρε την πρόκριση για τους «8».

Στο «St Mary’s» η Σαουθάμπτον πήρε σπουδαία πρόκριση επικρατώντας  3-1 της Γουέστ Χαμ.  O Περό στο 31’ με εκπληκτικό σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ για τους «Αγίους». Στο 69’ ο Αντόνιο ισοφάρισε για τα «σφυριά». Ο Γουόρντ-Πράους στο 69’ από την άσπρη βούλα έκανε το 2-1 με τον Πρόγια στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώνει το τελικό 3-1.