overfm.gr | ΣΠΟΡ | Ευτυχώς δεν ήταν ….Δράμα το φινάλε για Ολυμπιακό και πήρε την νίκη

Ο Ολυμπιακός κατάφερε τελικά να επικρατήσει της Δράμας εκτός έδρας με 31-29 φτάνοντας τις επτά νίκες στην Handball Premier.

Λίγο έλειψε να γίνει το φινάλε θρίλερ αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει τελικά της Δράμας στην ομώνυμη πόλη με 31-29 και να φτάσει τις επτά σερί και συνολικά νίκες στην Handball Premier. Mάλιστα δεν έχασαν το προβάδισμα σε κανένα σημείο του αγώνα.

Με γκολ του Μιχαηλίδη στο 15:40, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-5, με τον Λιόλιο να ανεβάζει τη διαφορά στο +3 (8-11), σκοράροντας στο 21:00. Ο πρώτος ακριβώς τρία λεπτά πριν το ημίχρονο έκανε το 11-16 ενώ στο επόμενο λεπτό σκόραρε ο Λιόλιος κάνοντας το 11-17 με τους Δραμινούς να πετυχαίνουν δυο τέρματα και να κλείνουν το πρώτο μέρος με 13-17.

Στο 44.53 οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 19-21 με γκολ του Καραμπουρνιώτη αλλά οι πρωταθλητές Ελλάδας τέσσερα λεπτά πριν το τέλος έκαναν το 21-26 με γκολ του Νιόκα. Δυο λεπτά πριν το τέλος ο Μιχαηλίδης έκανε το 21-27, ενώ η Δράμα έκανε την μεγάλη αντεπίθεση και μείωσε σε 29-27. Όμως ο Σαβούλιτσα με γκολ 43” πριν το τέλος έκανε το 27-30 και σφράγισε την νίκη στον Ολυμπιακό ο οποιος επικράτησε τελικά με 29-31.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-4, 5-5, 7-10, 11-13, 13-17 (ημχ.) 16-19, 17-21, 21-24, 21-27, 24-28, 29-31

Ολυμπιακός: (Γιώργος Καρασαββίδης): Σλαβούλιτσα 7, Νιοκάς 6, Βέμπερ 4, Μιχαηλίδης 3, Λιόλιος 3, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 2