overfm.gr | ΣΠΟΡ | Ευρωπαϊκό: Στους «32» ο Γκιώνης

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα: Στους «32» ο Γκιώνης, τρεις αποκλεισμοί σε ισορροπημένα ματς για Σγουρόπουλο, Τόλιου

Την πρόκριση στον 2ο γύρο του απλού ανδρών εξασφάλισε ο Παναγιώτης Γκιώνης κατά την τρίτη μέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος επιτραπέζιας αντισφαίρισης ατομικών αγωνισμάτων, που διεξάγεται στη Βαρσοβία. Αντιμετώπισε τον Ρώσο Λεβ Κάτσμαν, όταν ανέβασε την απόδοσή του το έργο του απλοποιήθηκε (4-1 σετ) και στους «32» πλέον ετοιμάζεται για πιο υψηλά εμπόδια. Επόμενος αντίπαλος για τον κορυφαίο αμυντικό ο σταθερά ανερχόμενος Σουηδός Τρουλς Μέρεγκαρντ. Στο μεταξύ, σε όλα τα υπόλοιπα νοκ άουτ παιχνίδια τα γαλανόλευκα χρώματα μπορούσαν κάλλιστα να έχουν νέες νίκες, αλλά τελικά ήρθαν ήττες στις λεπτομέρειες! Στους «64» του απλού ο Γιάννης Σγουρόπουλος ήταν φοβερά ανταγωνιστικός απέναντι στον Γερμανό Πάτρικ Φρανζίσκα, νούμερο 4 του απλού, μπορούσε να προηγηθεί με 3-2 και τελικά λύγισε με 4-2. Η Κατερίνα Τόλιου βρέθηκε μπροστά 2-0 σετ κόντρα στη Ναταλία Μπαγιόρ από την Πολωνία, όμως κάμφθηκε με 4-3 και στην παράταση! Στον 1ο γύρο του διπλού γυναικών η ίδια αθλήτρια και η Τουρκάλα Σεμπίλ Αλτίνκαγια απέδωσαν εξαιρετικά με τις Γιου Φου/Σάο Τζιενί από την Πορτογαλία κι αποκλείστηκαν επίσης στα πέντε σετ! Έτσι ο Γκιώνης είναι ο μοναδικός που συνεχίζει από την ελληνική πλευρά στο European Individual Championships.

Ο κορυφαίος Έλληνας αθλητής, που έχει στο μυαλό του και τους Ολυμπιακούς Αγώνες, έκανε στο ταμπλό την έναρξη της προσπάθειάς του στη Βαρσοβία. Έχασε το 1ο σετ από τον Ρώσο Λεβ Κάτσμαν, όμως επανέκαμψε άμεσα. Ανέβασε ταχύτητα κι αφού ισοφάρισε σε 1-1 πήρε με διαφορά τα επόμενα σετ (9-11, 11-8, 11-5, 11-4, 11-3). Επόμενος στόχος είναι η πρόκριση στη 16άδα και αύριο στις 19:40 ο Γκιώνης συναντά τον εξαιρετικό Σουηδό Τρουλς Μέρεγκαρντ, πρώην πρωταθλητή Ευρώπης και δευτεραθλητή κόσμου στο απλό νέων. Να σημειωθεί ότι ο νεαρός Σκανδιναβός απέκλεισε σήμερα με 4-2 (κι από 0-2 πίσω στα σετ) τον Σλοβάκο Βανγκ Γιανγκ, ο οποίος είναι επίσης αμυντικός και αγωνίστηκε χτες μαζί με τον Γκιώνη στο διπλό.

Ο Σγουρόπουλος είχε αποκλεισμό με περήφανη εμφάνιση. Δικαιούται να λέει κάτι τέτοιο ο πρώην πρωταθλητής Ευρώπης των νεαρών ηλικιών διότι όχι μόνο έφερε σε πολύ δύσκολη θέση έναν παίκτη παγκόσμιας κλάσης, το 4ο φαβορί του αγωνίσματος, Γερμανό Πάτρικ Φρανζίσκα, αλλά βρέθηκε μία ανάσα από το να προηγηθεί με 3-2 σετ και να πλησιάσει την έκπληξη! Με 14-16, 11-9, 6-11, 11-9 πήγαν στο 2-2 οι αντίπαλοι και στο κρίσιμο 5ο σετ ο Σγουρόπουλος βρέθηκε μπροστά 7-2 κι αργότερα είχε σετ μπολ. Χάρη στην ποιότητα και την εμπειρία του ο Φρανζίσκα των μεγάλων διακρίσεων σε κορυφαίες διοργανώσεις (και νούμερο 16 σήμερα στο παγκόσμιο ranking list) βρήκε διεξόδους κι αφού πήρε στην παράταση το προβάδισμα συνέχισε πιο ελεύθερα κι επιβλήθηκε στο 6ο σετ για να φτάσει στη νίκη με 4-2. Ο 21χρονος Ελευσίνιος πάντως, δικαιούτο κάτι παραπάνω, έκλεψε τις εντυπώσεις κι έδειξε ότι σε αυτό το τουρνουά επανήλθε στις πολύ αξιόλογες εμφανίσεις. Πρέπει να σημειωθεί δε, ότι λόγω της συγκυρίας ότι αγωνιζόταν ίδια ώρα με τον Γκιώνη δεν μπόρεσε να έχει την καθοδήγηση του Κώστα Βατσακλή. Στον πάγκο του κάθισε ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος, ο ομοσπονδιακός προπονητής προσπάθησε αργότερα να βοηθήσει από απόσταση, αλλά δε γινόταν στον μεγάλο χώρο του γυμναστηρίου.

Επίσης ο αγώνας επρόκειτο να διεξαχθεί στο τραπέζι 4 και να έχει τηλεοπτική κάλυψη, αλλά επειδή είχε μεγάλες καθυστερήσεις στα αμέσως προηγούμενα ωράρια έγινε αλλαγή τραπεζιού και μετακίνηση σε ένα μη «τηλεοπτικό».

Η Τόλιου αποκλείστηκε επίσης στον 1ο γύρο του απλού γυναικών (σ.σ. των «64»), αλλά με τρόπο σκληρό, που θύμισε αρνητικές εξελίξεις σε αγώνες της στα φετινά Προολυμπιακά τουρνουά. Δείχνοντας την καλή της κατάσταση η κορυφαία Ελληνίδα αθλήτρια κατέκτησε τα δύο πρώτα σετ απέναντι στη Ναταλία Μπαγιόρ από την Πολωνία. Η συνέχεια ήταν συναρπαστική. Η κορυφαία Ελληνίδα πινγκπονίστρια ισοφαρίστηκε άμεσα και βρέθηκε να χάνει με 2-3. Έπειτα ισοφάρισε εκείνη με οριακή διαφορά ώσπου τελικά κάμφθηκε στην παράταση του καθοριστικού 7ου σετ (11-8, 12-10, 8-11, 6-11, 7-11, 11-9, 10-12). Να θυμίσουμε ότι στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2018 ήταν η Τόλιου εκείνη που είχε νικήσει με 4-3 σετ την Μπαγιόρ και είχε προκριθεί στο κυρίως ταμπλό του απλού γυναικών!

Τέλος, αποκλεισμό στα …σημεία είχαμε για την Τόλιου και την Τουρκάλα συμπαίκτριά της Σεμπίλ Αλτίνκαγια στον 1ο γύρο του διπλού γυναικών. Στο ταμπλό των «32» ήταν πολύ δυνατές από την αρχή μέχρι το τέλος απέναντι στις διεθνώς διακεκριμένες Γιου Φου/Σάο Τζιενί από την Πορτογαλία, είχαν και προβάδισμα με 2-1, όμως στο τέλος επικράτησαν οι κινεζικής καταγωγής αθλήτριες με 3-2 σετ (11-9, 9-11, 11-8, 8-11, 7-11). Η Αλτίνκαγια προκάλεσε έκπληξη αργότερα στο απλό όταν απέκλεισε με 4-3 τη Γερμανίδα Νίνα Μίτελχαμ…