overfm.gr | Στίβος | Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου: Όγδοος ο Κυνηγάκης στα 10 χιλιόμετρα (vid)

Την όγδοη θέση στα 10 χιλιόμετρα κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα κατέκτησε ο Άλκης Κυνηγάκης στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, Άλκης Κυνηγάκης, μετά από μία πολύ δύσκολη χρονιά για τον ίδιο, κατάφερε να αγωνιστεί στην τελευταία μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου που διεξάγεται στη Ρώμη.

Ο Κυνηγάκης κολύμπησε 10 χιλιόμετρα σε ανοιχτή θάλασσα σε 1 ώρα 51 λεπτά και 14.3 δευτερόλεπτα και κατέκτησε την όγδοη θέση. Για πολύ λίγο δεν κατάφερε να πάρει και την έβδομη θέση, η οποία εν τέλει κατέληξε στον Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι.

Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Ιταλός Ασερέντσα με ρεκόρ σε 1 ώρα 50 δευτερόλεπτα και 33.6 δευτερόλεπτα.