overfm.gr | Βόλεϊ | Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βόλεϊ – Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η Εθνική

Η Εθνική Ελλάδας προηγήθηκε με 2-1 σετ απέναντι στην Ουκρανία, αλλά τελικά έχασε το ματς της πρεμιέρας

H Εθνική Ελλάδας μπορεί να προηγήθηκε με 2-1 σετ της Ουκρανίας, αλλά τελικά έχασε στην πρεμιέρα του 32ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος βόλεϊ.

Η εικόνα της Ελλάδας άφησε υποσχέσεις για την συνέχεια του τουρνουά και η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου καλείται να δείξει αντίδραση στο δεύτερο παιχνίδι του ομίλου, απέναντι στο Βέλγιο (4/9, 18:30, ΕΡΤ3), με την νίκη να αποτελεί μονόδρομο για να υπάρχουν ελπίδες πρόκρισης για την επόμενη φάση.

Ο αγώνας

Στο πρώτο σετ, η Εθνική εμφανίστηκε παθιασμένη και αποφασισμένη για να πάρει από νωρίς τα ηνία. Βρέθηκε να προηγείται με 22-17, αλλά οι Ουκρανοί απάντησαν και μείωσαν στον ένα (22-21). Ωστόσο, η Ελλάδα με μπροστάρη τον Πρωτοψάλτη κράτησε το προβάδισμα και προηγήθηκε με 1-0 στα σετ (25-22).

Το δεύτερο σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ, με την Ουκρανία να έχει σετ πόιντ (24-23), αλλά τον Ζουπάνη να το σβήνει και να ισοφαρίζει. Στη συνέχεια όμως το σερβίς του κατέληξε στο φιλέ και ο Βιέτσκι με άσο έκανε το 26-24 για να ισοφαρίσει σε 1-1.

Η Ελλάδα μπήκε στο τρίτο σετ με στόχο να πάρει πίσω το προβάδισμα και είχε από την αρχή τα ηνία στο σκορ. Έφτασε σε τέσσερα σετ πόιντ (24-20) και παρά το γεγονός πως οι Ουκρανοί μείωσαν στους δύο, ο Ζουπάνη έκανε το 25-22 και το 2-1 στα σετ για την Εθνική.

Η συνέχεια όμως ανήκε στους Ουκρανούς, οι οποίοι κυριάρχησαν στο παιχνίδι και έφτασαν εύκολα στην ισοφάριση με 25-19. Το ίδιο εύκολο ήταν και το τάι-μπρέικ, με την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να μένουν από νωρίς εκτός διεκδίκησης και τελικά να χάνουν το σετ με 15-6 και τον αγώνα με 3-2.

Διαιτητές: Ροντρίγκεζ, Κούρτις.

Τα σετ: 2-3 (25-22, 24-26, 25-22, 19-25, 6-15)

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Παπαλεξίου 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 12 (7/8 επ., 5 μπλοκ), Κασαμπαλής 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 13 (12/23 επ., 1 άσσος, 44% υπ. – 29% άριστες), Μούχλιας 10 (8/20 επ., 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 23 (21/48 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 33% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 62% υπ. – 45% άριστες), Ζουπάνι 4 (4/8 επ.), Κουμεντάκης 1 (1/1 επ.), Βουλκίδης 2 (2/3 επ.), Ράπτης

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Ούγκνις Κράστινς): Βιέτσκι 21 (17/41 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πλοντίτσκι 24 (18/31 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 33% άριστες), Ντροζντ 12 (10/18 επ., 2 μπλοκ), Τεριομένκο 8 (5/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντιντένκο, Ιερετσένκο 4 (3/8 επ., 1 άσσος, 17% υπ. – 8% άριστες) / Μπρόβα (λ, 47% υπ. – 28% άριστες), Σέμενιουκ, Κοβάλοφ 11 (8/17 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 11% άριστες), Στσίτκοφ 2 (2 μπλοκ), Σιντορένκο