overfm.gr | Άλλα ΣΠΟΡ | Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U21: Αποκλεισμός στο 2ο γύρο του διπλού για Σγουρόπουλο – Σιντορένκο

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U21: Συνεχίζει στο μονό των ανδρών ο Έλληνας πρωταθλητής

Με ήττα και αποκλεισμό έκλεισε για την ελληνική πλευρά η 3η ημέρα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης Under 21, που διεξάγεται στο Σπα του Βελγίου. Στο διπλό Νέων ανδρών ήρθε η αρνητική εξέλιξη με τον Γιάννη Σγουρόπουλο και τον Ρώσο συμπαίκτη του Βλαντιμίρ Σιντορένκο να χάνουν στο 2ο γύρο και να μένουν έξω από τα προημιτελικά. Είχαν ένα απόλυτα ισορροπημένο παιχνίδι με τους Ματσιέ Κολοτζιέτσικ-Βλάντισλαβ Ούρσου, από την Αυστρία και τη Μολδαβία αντίστοιχα. Με όλα τα σετ να είναι «κλειστά» και να κρίνονται στις λεπτομέρειες το ελληνορωσικό δίδυμο κάμφθηκε με 3-1 κι έχασε στον πρώτο του αγώνα τις ελπίδες για διεκδίκηση μεταλλίου.

Το διπλό Νέων ανδρών άρχισε από το γύρο των «32» όπου ο Σγουρόπουλος και ο Σιντορένκο είχαν bye ως 4ο φαβορί. Στο γύρο των «16» είχαν δύσκολο έργο με τους Κολοτζιέτσικ και Ούρσου και δυστυχώς υστέρησαν στα πιο κρίσιμα σημεία. Έχασαν 3-1 σε αγώνα όπου όλα τα σετ είχαν πολύ μικρή διαφορά, τα τρία από τα τέσσερα οριακή. Στη συνέχεια του 0-2 μείωσαν το σκορ, αργότερα έσωσαν ένα ματς μπολ, αλλά δεν κατάφεραν να γυρίσουν την κατάσταση (9-11, 8-11, 11-9, 10-12). Το  ζευγάρι από την Αυστρία και τη Μολδαβία λίγη ώρα μετά απέκλεισε και τους Ελβετούς Πέδρο Οσίρο – Ντοριάν Ζιρό με 3-0 σετ και μπήκε στα ημιτελικά εξασφαλίζοντας θέση στα μετάλλια! Σγουρόπουλος και Σιντορένκο συνεργάστηκαν δεύτερη φορά σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U21.

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U21: Ο Σγουρόπουλος συνεχίζει στο μονό

Η ελληνική αγωνιστική παρουσία στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα συνεχίζεται πλέον στο απλό Νέων ανδρών, με τον Έλληνα πρωταθλητή Ευρώπης του αγωνίσματος το 2019 να έχει προκριθεί στα νοκ άουτ ως νικητής του 3ου γκρουπ και αύριο στις 12:00 ώρα Ελλάδος αντιμετωπίζει στη 16άδα τον Ιταλό Κάρλο Ρόσι. Ο αγώνας γίνεται στο τραπέζι 2 και μεταδίδεται ζωντανά στο διαδίκτυο μέσω του ETTUTV