overfm.gr | Βόλεϊ | Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γυναικών: Ισπανία – Τσεχία 1-3

Η Τσεχία του Γιάννη Αθανασόπουλου ξεκίνησε με το δεξί στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα βόλεϊ γυναικών.

Η Τσεχία του Γιάννη Αθανασόπουλου επικράτησε με 3-1 σετ της Ισπανίας στο πρώτο ματς των δύο ομάδων που βρίσκονται στον όμιλο της Εθνικής ομάδας στη Φιλιππούπολη.

Με τη νίκη της αυτή η Τσεχία έγινε ο βασικός αντίπαλος μας στη μάχη για την πρόκριση στην επόμενη φάση, αλλά ο όμιλος είναι ακόμη ανοικτός καθώς καλά, καλά δεν έχει ολοκληρωθεί η πρώτη αγωνιστική. Την αναμέτρηση παρακολούθησε και το προπονητικό επιτελείο της Εθνικής μας ομάδας.

Η Ισπανία ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και πήρε το πρώτο σετ, ωστόσο καρδιοχτύπησε καθώς αν και προηγήθηκε με 3-10 και 16-9 η Τσεχία προσπέρασε με 19-20…

Η Ισπανία είχε το προβάδισμα και αρχές του β’ σετ, αλλά ο Αθανασόπουλος βλέποντας τη διαγώνια του Γκαμπριέλα Ορόσοβα να έχει 1/12 επιθέσεις πέρασε στη θέση της την Κοΐντοβα η οποία αν και ακραία έδωσε λύσεις (8/19 επ., 3 μπλοκ) και το ματς γύρισε (από το 23% στην επίθεση στο πρώτο σετ, στα άλλα τρία είχε 45%) με την Τσεχία να επικρατεί με 3-1.

Διαιτητές: Μπούλανγκερ, Κάισερ.